Vše, co naši předkové v dobách minulých dělali, mělo svůj důvod a opodstatnění. Snažili se tak přivolat si do života blahobyt a ochránit se před zlem. Nejinak tomu bylo i v případě uzavírání manželství. Jaké zvyky dodržovali a na jakém základu jsou založené?

Slova díků rodičům

V minulosti každá žena, která se měla provdat, musela poděkovat svým rodičům. Děkovalo se za lásku, péči či samotnou výchovu. Tento krásný zvyk se již moc nedodržuje, je to však velká škoda. Poděkovat totiž nemusíte jen slovy, ale třeba také květinou či darem.

Svatební šaty

Speciální požadavky byly kladené i na samotné svatební šaty. Měly být pokud možno nové, avšak platila zásada, že si je nevěsta v žádném případě nesměla ušít sama. Pokud by tak totiž učinila, zašívala by si cestu ke štěstí. Jestliže se šaty nějakou nehodou roztrhly, směly se pouze zašpendlit.

Závoj

Každá nevěsta se vdávala v závoji. Ten symbolizoval její neposkvrněnost, ale také byl ochráncem před zlými duchy. V den svatby totiž byla nastávající novomanželka náchylná útokům zlých bytostí, které by mohli proniknout nosem. Závoj jim v tom však úspěšně zabránil.

Přenášení přes práh

Další svatební tradicí je přenášení nevěsty přes práh nového společného domova. Tento čin značí novou kapitolu života pro oba. Tímto úkonům také dávali jasně najevo duchům, kteří sídlí pod prahem každého domu, že tito dva k sobě patří.

Jaké bude počasí?

Velmi zajímavé jsou také svatební pranostiky, které se váží ke konkrétnímu počasí. Tvrdí se, že pokud na svatbě prší, potom prší štěstí. Jestliže je bouřka, hádky vztah rozvrátí. Pokud sněží, padá z nebe blahobyt. Dodnes jsou rozmary počasí strašákem, který trápí nejedny snoubence při plánování svého velkého dnu. Přitom každé roční období má svoje kouzlo – zejména to platí o podzimní a zimní svatbě. Stačí pouze koupit teplejší šaty a pánský svatební oblek či jako svatební obuv nazout kozačky. Potom vás nemůže už nic překvapit.

 

Post by admin

Related post

Móda a Styl

Krásné svatební šaty lze koupit velmi levně

Comment(0)