Vitamíny skupiny B patří mezi důležité látky, které si naše tělo sice většinou neumí vyrobit samo, ale ke správnému fungování je potřebuje. Pojem „vitamín B“ zahrnuje celkem 12 jednotlivých vitamínů, a to v označení B1 – B12. Každý z nich umí malé zázraky, každý z nich dokáže přispět ke zpomalení nástupu všudypřítomných civilizačních chorob.

Pozitivní účinky vitamínů skupiny B na lidské tělo

Vitamíny skupiny B jsou silnými pomocníky proti mnoha neduhům. Určitě je důležité zmínit, že se jedná o antioxidanty, které bojují proti stárnutí a proti volným radikálům v těle. Zlepšují příznaky alergií, díky nim se i v sezónách pylů můžeme cítit mnohem lépe. Také vyživují vlasy a nehty, zanechávají jemnou a pružnou pokožku, umějí ji i hydratovat – když spolu s vitamíny B přijímáte též dostatek tekutin. S tím se pojí i snadnější hojení ran a popálenin, regenerace buněk, kterou vitamíny B dokáží znatelně urychlit.

  3 tipy na spánek

Potraviny s vitamíny skupiny B jsou jejich nejlepším zdrojem

A právě proto bychom si měli pravidelně kupovat nejen vitamínové doplňky jako například B komplex, ale i potraviny, o kterých víme, že nám tyto látky poskytnou ve větším množství. Vitamíny B jsou totiž obsaženy v běžných potravinách, které nabízejí v akčním letáku Kaufland a dalších obchodech. Když budete nabídku Kaufland letáku pravidelně sledovat, určitě si všimnete, že tam pokaždé najdete spoustu zajímavých slev na potraviny, které jsou na tyto vitaminy velmi bohaté. Přirozená strava je totiž nejlepším zdrojem většiny vitamínů, které k životu potřebujeme.

Pozitivní účinky vitamínů B se přenášejí i na nervový systém

Kromě účinků, které jsme zmínili výše, vám vitaminy skupiny B také zlepší náladu, dokonce vyvolají i lepší koncentraci. A díky regeneracím umějí celkově ozdravit nervový systém. Navíc zlepšují proces trávení a metabolismus, podporují růst prospěšné střevní mikroflóry a dokonce i nových červených krvinek.

Pro ženy jsou vitamíny skupiny B velmi důležité při menstruačním cyklu, ovšem také v těhotenství, kdy zajišťují správný vývoj plodu. Zde hovoříme zejména o vitamínu B9 neboli kyselině listové, která je spolu s železem nedocenitelným pomocníkem při vývoji našich dětí, a to už od bříška.

  Neutrácejte zbytečně za léky – ušetřete, a ještě si zjednodušte nákup!

Všechny výše zmíněné účinky pomohou dokonce zpomalit nástup civilizačních chorob, které většinou začínají v podobě horšího soustředění, slabšího trávení nebo alergických reakcí. Stresované tělo totiž podlehne civilizační chorobě mnohem snáze než tělo, které se má čím bránit a je díky dostatku vitamínů poměrně vyrovnané.

Jaké potraviny kupovat, abychom měli více vitamínů skupiny B?

V obchodě bychom se měli soustředit zejména na tyto produkty: ryby, drůbež, vepřové maso, hovězí maso, kukuřice, fazole, hrách, sója, ořechy, mrkev, špenát, banán, avokádo, meruňky, kiwi, pivo, grapefruit, pomeranč, citron, brokolice, zelí, meloun, třešně, med, žloutky, tvaroh, mléko, kakao a kvasnice.

Jak už jsme zmínili, nezapomeňte si před nákupem akční letáky. Nejen v nabídce Kauflandu, ale také v Tesco letáku a mnoha dalších obchodech pravidelně probíhají cenové akce, díky kterým lze nakoupit plno potravin bohatých na vitaminy skupiny B i bez toho, aniž bychom zbytečně potrápili svou peněženku. Jen vitamín B12 se lépe získává z potravinových doplňků, vyrábí se totiž z meziproduktů vznikajících při výrobě antibiotik.

Post by admin

Comment(0)