- Komerční sdělení -zeny
Rady a NávodyNení portrét jako portrét

Není portrét jako portrét

-

- Komerční sdělení -aktuality

U portrétového focení hraje velkou roli kromě jiného i to, jaký typ portrétu bude vznikat. Je totiž velký rozdíl v tom, jestli budete fotit rodinu, profesní portréty nebo umělecké portréty. Je proto potřeba si předem vysvětlit, co portrétovaný objekt očekává.

Kromě druhu portrétu si také promluvte o místě, kde budete fotit. To je důležité pro celkové vyznění portrétu i pro přípravu vybavení. Trochu jiné věci budete potřebovat při focení venku a jiné v interiéru.

Rodinné focení

Fotky šťastné rodiny chce mít ve svém fotoalbu každý, často se proto vydávají celé rodiny do ateliérů. Velmi oblíbené jsou fotografie s novorozenci a batolaty. Focení portrétů však může být dlouhá a únavná práce, obzvlášť malé děti nemají dost trpělivosti, proto je potřeba pracovat rychle, efektivně a s dostatkem zábavných rekvizit. Velmi důležitá je v tomto případě kromě rychlosti i znalost představy rodiny o výsledku.

Firemní focení

Fotografie zaměstnanců jen málokdy vznikají mimo firmu. Pokud je to jen trochu možné, zkuste se domluvit s firmou a focení uskutečnit venku. Ve firmách totiž nebývá moc prostoru na focení a ani světelné podmínky nebývají ideální. V každém případě by měla z fotek dýchat firemní kultura a fotografie by měly být pokud možno v podobném duchu.

Umělecký portrét

Umělecký portrét umožňuje nechat promluvit vaši kreativitu. Nebojte se spolupráce s vizážistkou, stylistkou a profesionální modelkou. Najděte prostředí, které vás inspiruje, a pusťte se do focení. Předem s foceným objektem všechno proberte a seznamte se svou představou. 

Portrétní kompozice

Existují pravidla, která je potřeba ctít. Když je dodržíte, můžete si být jisti, že i vaše první portrétní fotografie bude vypadat skvěle. 

Pohlídejte si:

  • Správnou výšku. Lidi vždy foťte ve výšce jejich očí. U vyšších osob si klidně stoupněte na stoličku, k dětem si sedněte nebo lehněte. 
  • Zlatý řez. Toto pravidlo dělí plochu fotky na třetiny z horizontálního i vertikálního pohledu. Foťte vždy tak, aby byl objekt v jedné z třetin z horizontálního pohledu, z vertikálního by měla být v jedné třetině nejdůležitější část (např. obličej).
  • Správný směr pohledu. Model by měl vždy hledět na volné místo na fotografii (nefotíte-li anfas). Pohled ven z fotografie postrádá emoce.
  • Správný ořez. Dejte si pozor, abyste záběr neořízli v kloubech. Lepší je řez nad nebo pod nimi.
  • Zaostření. To by mělo být v případě portrétní fotografie vždy na oči.

Usnadněte si práci rekvizitami

Rekvizity dokáží ovlivnit konečný výsledek více než byste si mysleli. Vybírejte podle potřeby a nálady, kterou chcete vytvořit. Dítě s plyšákem působí něžněji, modelka s květinou ženštěji, …

Správné nastavení fotoaparátu

Každý přístroj je jiný, všichni fotografové jsou na svůj foťák zvyklí. Když začínáte nebo vyměňujete fotoaparát, zaměřte se na to, aby fotografovaný objekt byl dostatečně ostrý. S tím vám pomůže nastavení co nejnižšího clonového čísla. Focený objekt tak zůstane perfektně ostrý, pozadí naopak bude lehce rozmazané. A to je u tohoto typu fotek velmi žádoucí.

Mohlo by se vám líbit

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především z Japonska a Korey, zapomínáme většinou na to, že za...

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich vývoje? Každý sice máme svůj vlastní vkus, ale mnohé rady...
- Komerční sdělení -zpravy

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v závislosti na módních trendech, ikonách a lidském smýšlení a chápání...

Už jste četli?

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje