U portrétového focení hraje velkou roli kromě jiného i to, jaký typ portrétu bude vznikat. Je totiž velký rozdíl v tom, jestli budete fotit rodinu, profesní portréty nebo umělecké portréty. Je proto potřeba si předem vysvětlit, co portrétovaný objekt očekává.
Kromě druhu portrétu si také promluvte o místě, kde budete fotit. To je důležité pro celkové vyznění portrétu i pro přípravu vybavení. Trochu jiné věci budete potřebovat při focení venku a jiné v interiéru.
Rodinné focení
Fotky šťastné rodiny chce mít ve svém fotoalbu každý, často se proto vydávají celé rodiny do ateliérů. Velmi oblíbené jsou fotografie s novorozenci a batolaty. Focení portrétů však může být dlouhá a únavná práce, obzvlášť malé děti nemají dost trpělivosti, proto je potřeba pracovat rychle, efektivně a s dostatkem zábavných rekvizit. Velmi důležitá je v tomto případě kromě rychlosti i znalost představy rodiny o výsledku.
Firemní focení
Fotografie zaměstnanců jen málokdy vznikají mimo firmu. Pokud je to jen trochu možné, zkuste se domluvit s firmou a focení uskutečnit venku. Ve firmách totiž nebývá moc prostoru na focení a ani světelné podmínky nebývají ideální. V každém případě by měla z fotek dýchat firemní kultura a fotografie by měly být pokud možno v podobném duchu.
Umělecký portrét
Umělecký portrét umožňuje nechat promluvit vaši kreativitu. Nebojte se spolupráce s vizážistkou, stylistkou a profesionální modelkou. Najděte prostředí, které vás inspiruje, a pusťte se do focení. Předem s foceným objektem všechno proberte a seznamte se svou představou.
Portrétní kompozice
Existují pravidla, která je potřeba ctít. Když je dodržíte, můžete si být jisti, že i vaše první portrétní fotografie bude vypadat skvěle.
Pohlídejte si:
- Správnou výšku. Lidi vždy foťte ve výšce jejich očí. U vyšších osob si klidně stoupněte na stoličku, k dětem si sedněte nebo lehněte.
- Zlatý řez. Toto pravidlo dělí plochu fotky na třetiny z horizontálního i vertikálního pohledu. Foťte vždy tak, aby byl objekt v jedné z třetin z horizontálního pohledu, z vertikálního by měla být v jedné třetině nejdůležitější část (např. obličej).
- Správný směr pohledu. Model by měl vždy hledět na volné místo na fotografii (nefotíte-li anfas). Pohled ven z fotografie postrádá emoce.
- Správný ořez. Dejte si pozor, abyste záběr neořízli v kloubech. Lepší je řez nad nebo pod nimi.
- Zaostření. To by mělo být v případě portrétní fotografie vždy na oči.
Usnadněte si práci rekvizitami
Rekvizity dokáží ovlivnit konečný výsledek více než byste si mysleli. Vybírejte podle potřeby a nálady, kterou chcete vytvořit. Dítě s plyšákem působí něžněji, modelka s květinou ženštěji, …
Správné nastavení fotoaparátu
Každý přístroj je jiný, všichni fotografové jsou na svůj foťák zvyklí. Když začínáte nebo vyměňujete fotoaparát, zaměřte se na to, aby fotografovaný objekt byl dostatečně ostrý. S tím vám pomůže nastavení co nejnižšího clonového čísla. Focený objekt tak zůstane perfektně ostrý, pozadí naopak bude lehce rozmazané. A to je u tohoto typu fotek velmi žádoucí.