Nastala změna počasí a chřipková sezóna je opět tady! Nepříjemná rýma, bolest v krku a nekonečný kašel. S těmito příznaky se určitě setkává každý z nás. Lékař vám přepíše antibiotika, případně jiné léky na snížení horečky a bolest hlavy. Já bych Vám ale ráda představila něco jiného, a to jeden nejlepších přírodních léků – zázvor. Pojďme si o něm říct více!
Co je to zázvor?
Zázvor je vysoká rostlina se žlutými květy, která je známá převážně kvůli svým oddenkům, které mají díky přítomnosti esenciálních olejů speciální chuť. Tato tropická rostlina pochází z jihovýchodní Asie, pěstuje se však také v západní Africe a oblasti Karibiku. V současnosti se však zázvor ve volné přírodě téměř nevyskytuje a pěstuje se uměle, proto ho můžeme vypěstovat i v české domácnosti.
Příprava
Zázvor můžeme požívat v několika podobách.
Zázvorový čaj
Velice oblíbený způsob konzumace zázvoru. Stačí si nechat vyluhovat několik plátků zázvoru a poté vypít. Samozřejmě doporučuji přidat med a citron, v této formě bude čaj samozřejmě mnohem chutnější!
Čerstvý zázvor
Čerstvý zázvor je pouze pro ty nejodvážnější! Můžete si kousek odkrojit a rozžvýkat ho. Tato forma je sice nejúčinnější, ale nejméně chutná.
Kandovaný/nakládaný zázvor
Tento zázvor můžete jíst „tzv. k čaji“. Bývá však zpracován a je zde přidán cukr, proto je to nejméně účinná forma konzumace zázvoru. Je však nejvíce chutná a díky svým antiseptickým účinkům se doporučuje kandovaný zázvor pocucávat při bolestech v krku. Pokud nemůžete pozřít normální zázvor, doporučuji proto právě zázvor kandovaný, či nakládaný.
Dnes už se dá zázvor zcela jednoduše sehnat v každém větší obchodě, případně v obchodech zdravé výživy. Nabízejí ho však i vietnamští obchodníci. Při nevolnostech můžeme sehnat například zázvorová lízátka, nebo léky s obsahem zázvoru. Doporučují se také zázvorové obklady na svalové bolesti, nebo zázvorová koupel pro uvolnění a relaxaci celého těla.
Účinky zázvoru
Zázvor má nejen díky esenciálních olejů, které obsahuje, mnoho kladných účinků na naše zdraví.
- Je antibakteriální a protizánětlivý → pomáhá při bolestech v krku, křečích průdušek.. prostě při nachlazení a chřipce
- Snižuje nevolnost → zvyšuje tvorbu trávících šťáv, neutralizuje kyseliny v trávícím ústrojí
- Podporuje organismus v boji proti rakovině
- Pomáhá při migréně
- Podporuje chuť k jídlu
- Zázvorové obklady se doporučují při svalových bolestech
Pro koho je zázvor vhodný?
Zázvor se nedoporučuje konzumovat dětem do 2 let a dlouhodobě nemocným, například diabetikům. Pokud berete léky, je třeba konzultovat s doktorem, jelikož se můžou objevit negativní potíže. Zázvorem se můžeme také předávkovat, proto se doporučují pozřít maximálně 4 gramy zázvoru denně.