Ať se vydáte kamkoli narazíte na automaty na kávu. Lahodná a voňavá káva nás obklopuje na každém kroku. Když si ráno zapomenete dát tento životabudič, lze skočit do nějakého občerstvení případně narazíte na automat. Nestihnete-li si tento světově oblíbený nápoj vychutnat v pohodlí domova či cestou do práce, nezřídka je součástí vybavení podnikové kuchyňky kapslový kávovar. Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že káva existovala již za časů Homéra a pili jí rovněž v Troji.

Zázračný nápoj Heleny – káva z nápojových automatů

Údajně je káva onen zázračný nápoj, jež přinesla Helena ze Sparty do Troje. Káva má svou předlouhou historii stejně tak i první automaty na kávu. Úplně první kavárny vznikly v Mekce a sloužily k náboženským účelům. Ovšem velmi brzy se změnily v místa zábavy. Někdy v roce 1554 založili dva obchodníci kavárnu i v Konstantinopoli. Od těch dob patří kavárny ke společenským místům, kde se konala pracovní setkání, a vedly politické diskuze. To přetrvává do dnešní doby a proto by office coffee neměly ve vaší firmě chybět. Díky benátským kupcům se káva dostala v letech 1615 i do Evropy. Dokonce o několik let později než čaj.

  Automaty na kávu zpříjemní pracovní den

Po čertech dobrá káva z nápojových automatů

Jakmile se objevili v Itálii první kavárny, chtěli je někteří kněží zakázat, protože kávu považovali za ďábelský nápoj. Je pravdou, že je po čertech dobrá. Papež Kliment VIII. se rozhodl udělat si vlastní názor. Káva mu tak zachutnala, že namísto zákazu nechal kávu pokřtít, a poté se stala bohulibým křesťanským nápojem. Caffe Florian v roce 1720 patřila k úplně první kavárně na náměstí Sv. Marka a patřila k nejdražším na světě. U nás byla první kavárna otevřena v Praze, má se zato, že v domě u Zlatého hada. Ze začátku se káva vařila v kastrůlku a společně s vodou se pak slila do hrníčku. Přelom přišel na začátku 19. století ve Francii, kdy vznikl první pradědeček automatu na kávu. Lidé tak mohli ochutnat úplně první překapávanou kávu.

Automaty na kávu

Related post

Bydlení

Jak zútulnit zahradu? Poradíme

Zprávy

AktualityCZ Magazín pro každodenní inspiraci

Zprávy

Počasí dnes v Praze podrobná předpověd počasí

Comment(0)