Mika Waltari patří mezi nejznámější spisovatele, kdo by neznal knihu ,,Egypťan Sinuhet”.

Při čtení jeho knih máme pocit, že kdysi žil ve starém Egyptě či Delfách. Psal úžasně věrohodně, spojil historii s nadčasovými myšlenkami.

Mika Waltari

Rodák z Helsinek přišel na svět roku 1908. Maminka trvala na tom aby on a jeho dva bratři byli řádně vzdělaní. Jeho rodina se hlásila k luteránům a tak Mika začal studovat teologii. Budoucího spisovatele, ale více lákala filozofie, literatura, historie, dějiny. A tak po roce změnil obor. Byl velice inteligentní a vše studoval s hlubokým zájmem. Díky studiu pronikl do mnoha oborů. Psal také básně a hrůzostrašné povídky, nebyli mu cizí i žánry detektivní.

Měl dar vyjádřit se slovem a popsat příběhy z dob dávno minulých. Nejvíce se proslavil historickými romány. Jeho nejznámější kniha ,,Egypťan Sinuhet”, vás vtáhne do starého Egypta a najednou máte pocit, že Waltari v té době musel žít a vše sdílet s hlavním představitelem knihy.

I přes nominace na Nobelovu cenu za literaturu, nikdy toto ocenění nezískal. Skromný Mika Waltari však psal stále dál a tvořil pro radost. Zemřel v roce 1979 a jeho literární geny se projevily i v další generaci.

  Mladičká hvězda ze Slovenska

 

Comment(0)