Nemůžete otěhotnět a rozhodla jste se, že rodinu založíte pod dohledem odborníků? Umělé oplodnění není v dnešní době nijak výjimečné a podstupujte ho stále více žen. Úspěch však i navzdory tomu, jak medicína v posledních letech pokročila, není zaručen. Podstatou roli hraje kombinace následujících faktorů. Měla byste se s nimi seznámit ještě před tím, než asistovanou reprodukci podstoupíte.
Věk
Umělé oplodnění může být úspěšné pouze za předpokladu dostatečného množství kvalitních vajíček. Zároveň platí, že pravděpodobnost otěhotnění klesá s rostoucím věkem ženy. Ve věkové kategorii do 35 je úspěšnost kolem 40 %, zatímco u žen starších 42 let je úspěšnost desetkrát nižší.
Šanci mohou zvýšit darovaná vajíčka od mladších dárkyň.
Předchozí těhotenství
Darování spermií od partnera, se kterým žena v minulosti otěhotněla přirozenou cestou, výrazně zvyšuje šanci na úspěšnost asistované reprodukce. K nepříznivým faktorům naopak patří různí partneři a předchozí potraty.
Životní styl
Úspěšnost umělého oplodnění úzce souvisí se zdravotním stavem ženy a tedy i jejím životním stylem. Menší šanci mají kuřačky, protože mají menší možnost implantace, potřebují větší množství hormonů pro stimulaci a v průměru podstupují dvakrát více pokusů než nekuřačky.
Odbornost centra pro IVF
V České republice je poměrně dost specializovaných klinik, které se liší kvalitou lékařské péče. Při výběru IVF Praha proto zohledněte kvalifikaci a zkušenosti lékařů, renomé spolupracující laboratoře a v neposlední řadě také poměr živě narozených dětí k započatým fertilizačním cyklům.
Výše uvedené faktory mají na proces umělého oplodnění zásadní vliv, ale v praxi je výčet okolností mnohem obsáhlejší. Roli navíc hraje také důvod neplodnosti – respektive to, zda je na straně ženy, nebo muže.