Nečistotnost je jedním z nejčastějších a zároveň nejnepříjemnějších problémů, se kterými se majitelé koček potýkají. Rozhodla se i vaše kočka, že bude potřebu vykonávat jinde než na toaletě? Co se za tím skrývá? A jak to řešit?

Nepříjemná překvapení

Kočky jsou od přírody velmi čistotné a v ideálních podmínkách vždy upřednostní záchod naplněný stelivem. Pokud však nacházíte výkaly či moč na zcela jiných místech, je to znamení, že s kočkou není něco v pořádku. Nečistotností se vám totiž kočka snaží říct, že se něco děje nebo že jí něco vadí.

Pokud je kočičí toaleta čistá a jiný zjevný důvod nelze nalézt, první kroky by měly vést na veterinární kliniku. Je možné, že je kočka nachlazená, má problém s ledvinami či ji trápí jiný neduh. Pokud totiž kočku močení bolí, je možné že si bolest spojila se záchodem, a teď se bojí jej používat.

Jestliže veterinář vyloučil jakékoliv zdravotní potíže, je třeba příčinu hledat ve vaší domácnosti.

Kočky nesnáší změny

Zkuste zapřemýšlet, zda u vás doma něco nezměnilo. Může to být i naprostá banalita, avšak kočka ji může vnímat negativně. Kočky totiž mají velmi křehkou psychiku a některé změny velmi těžce nesou. Změnili jste stelivo? Přesunuli jste záchod? Nepřibyl k vám domů někdo nový? Nejste stále doma?

Než se celá situace vyřeší, zkuste podniknout kroky k tomu, aby vaší kočce bylo doma lépe a příjemněji. Pro dobré duševní zdraví je velmi vhodné kočku zklidňovat bylinkami pro kočky, feromonovými spreji či Bachovými esencemi. Kočce se více věnujte – hlaďte ji, mluvte na ni, kupte hračky pro kočky a hrajte si s ní. Je možné, že se třeba cítí doma osamělá.

Dopřejte kočce kvalitní stravu, která je tou nejlepší prevencí proti mnoha onemocněním trávící a vylučovací soustavy. S krmivem Applaws či Taste oftheWild nemůžete šlápnout vedle.

Co je však důležité, kočku nikdy fyzicky netrestejte. Naopak, vždy když vykoná potřebu do záchodu, ji pochvalte a odměňte pamlskem.

  Zařizování nového bytu nábytkem

Post by admin

Comment(0)