Provozujete internetový obchod? Už brzy se vás bude týkat elektronická evidence tržeb. Bude hodně záležet, jaké platby na svém internetovém obchodě přijímáte.
Pokud vám chodí peníze na bankovní účet, EET se vás možná týkat nebude, ale u ostatních plateb ano. Výjimku také představuje dobírka, kterou posílá přepravní společnost e-shopu na účet.
Ale nebojte se, pokud se na vás žádné výjimky nevztahují, internetový obchod s kvalitní pokladnou přejde do systému EET naprosto bez problému.
EET se bude vztahovat na:
- platby v hotovosti při osobním převzetí
- platba skrze PayPal
- platba přes platební bránu
- platby kartou by se měly rozhodnout v nejbližších dnech
Dobře zvažte, jak se k EET postavíte
„Z našich statistik vyplývá, že zákazníci stále nejčastěji využívají možnost dobírky, a to 41 %. Jako další nejoblíbenější je platba převodem na účet, celých 27 %. I kdyby si nechávali majitelé e-shopů posílat od přepravce peníze za dobírku převodem na účet, stále to znamená, že přibližně třetina objednávek a plateb podléhá EET,“ uvádí Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.
Řada e-shopařů nyní přemýšlí, jakou strategii si vybrat. Pokud se v jejich případě jedná o prodej několika výrobků měsíčně, rozhodují se, jestli přijímat pouze ty platby, kterým elektronická evidence tržeb nepodléhá. Jenže tím omezí možnosti úhrady, tedy samotné zákazníky. A o ně mohou přijít.
Provozovatelé e-shopů navíc stále doufají, že není ještě definitivně rozhodnuto. Vláda může svým případným nařízením udělit výjimku. Ale to by se muselo prokázat, že budou mít e-shopy skutečně nepřiměřené náklady a technické problémy.
Shoptet pomůže e-shopařům: šetří jejich čas i finance
Investice do nového pokladního systému je zvlášť pro drobné podnikatele často příliš vysoká. Menším i středním provozovatelům internetových obchodů nabízí například Shoptet napojení na EET pokladnu zcela zdarma. Připravte se na EET včas, máte na to do 1. března 2017.