Bulharsko považuje většina znalců cestovního ruchu za nejlepší tip (nejen) na letošní dovolenou. Hodně se tam investovalo, ubytování – včetně služeb – je srovnatelné se západními zeměmi, navíc je o hodně levnější. Turisté tam mohou zamířit už na jaře, prohlédnout si krásnou kvetoucí krajinu i památky rozeseté po celé zemi. A také poznat asketický způsob života. Kde přesně?

Bulharsko

Bulharsko

Nezapomeňte si doma pohorky

Na klasické dovolené v Bulharsku na plážích a v turistických zónách jen velmi těžko. Pokud ovšem patříte k fyzicky zdatným pěším turistům, nechte se zlákat na túry po pohořích Rodopy či Rila, kde lze – většinou na hodně nepřístupných místech – narazit na pravoslavné kláštery.

Zelenina znamená luxus

V jednom z nejstarších a nejznámějších, Bačkovském, založeném v éře Byzantské říše, mniši žijí velmi prostě. Jejich jediným jídlem je obvykle suchý chléb a voda, v létě si občas dopřejí „přepych“ v podobě zeleniny. Jim to ale nijak nevadí, jejich hlavní stravou je totiž láska k Bohu.

Bačkovski-monastir

Možná tam najdete štěstí

Střídmý životní styl bulharských mnichů vás možná bude šokovat. Najdou se však mezi vámi i tací, kteří budou doslova nadšení. Uvědomí si totiž, že přesně tohle delší dobu hledají, poněvadž už mají dost veškeré komerce a konzumní společnosti. Ti mohou zkusit štěstí a rovnou si zažádat o doživotní azyl. Kdo ví – třeba budou vyslyšeni!

Budete mít protekci díky freskám?

A kde Bačkovský klášter najdete? Nalézá se na pravém břehu Čepelarské řeky, 189 km od Sofie a 10 km jižně od Asenovgradu. A jen tak mimochodem – Češi v tomto „areálu cudnosti“ nejsou neznámým pojmem, ba naopak! Fresky v refektáři prodělaly koncem 60. a začátkem 70. let minulého století restauraci, kterou vedl český odborník Raimund Ondráček. Na obnově fresek se podíleli i další čeští restaurátoři.

 

  Kambodža a dovolená, to je sen nejen pro dobrodruhy

Related post

Zprávy

Na co se zaměřit při výběru cestovního kufru?

Cestování

Krásná a levná dovolená

Cestování

Dovolená na poslední chvíli? Chorvatsko je jasná volba

Comment(0)