Někteří z nás ti zkusili, jiní neměli odvahu a jenom o tom tiše snili: jít za školu. Proč ale děti vůbec chodí za školu, co je k tomu vede? A kdy se jedná jenom o úlet, dobrodružství, chuť vyzkoušet si něco zakázaného a kdy je to signál nějakého problému?

Záškoláctví

Záškoláctví

Prostě chuť si to zkusit

Jaké jsou důvody k záškoláctví? První je prostě chuť okusit zakázané ovoce. Vyzkoušet si jaké to je jednou zmizet a do školy prostě nedojít. Jedná-li se jenom o jednu nahodilou zkušenost motivovanou prostě jenom touhou zjistit, jaké to je, není třeba z toho u dítěte dělat nějakou velkou aféru. Prostě mu jenom rozumně vynadat s tím, že tohle se nedělá, ale dál už to nijak nerozmazávat. Pak si dítě uvědomí, že si prostě vyzkoušelo něco zakázaného, ví jak to chutná, ale taky jaké by z toho mohly být problémy. Prostě si záškoláctví tak nějak osahá a dál už ho nebude k životu potřebovat.

Když je motivem strach a šikana

Mnohem horší je, když se motivem záškoláctví stává strach. Dítě se bojí zkoušení, bojí se, že nedostojí nárokům rodičů a tak raději do školy vůbec nepůjde. Tady je třeba apelovat na rodiče, aby na děti nekladly nesplnitelné nároky. Není dobré nutit děti do činností, o které nemají zájem a jsou mimo jejich schopnosti. Je možné, že sousedovic Anička se učí na samé jedničky, ale naše Jitka tak nadaná být nemusí.

  Jak uspokojit svého partnera vás naučí v kurzu

Podobně může být chození za školu také obranou před šikanou, nebo problémy se spolužáky. Případně i důsledkem poruch učení – opět strach ze školy, z toho že ji dítě nezvládnou, nebo strach ze spolužáků, kteří ho neberou, protože je zdravotně postižené, pochází z jiného prostředí atd. Jestliže je mezi příčinami záškoláctví strach, šikana, špatná komunikace s učiteli a spolužáky, je potřeba tyto problémy vyřešit.

Related post

Děti Zdraví

Poporodní radosti

Děti

Jak poznat pohlaví dítěte

Děti zboží

Jak zvládnout první krůčky?

Comment(0)