Tvrdá voda je nejčastějším problémem českých domácností. Tvrdost vody je způsobena vysokým obsahem vápníku a hořčíku, které se usazují na povrchu a jejich působením vzniká vodní kámen. Čím větší je obsah těchto minerálů ve vodě, tím větší je předpoklad pro tvorbu vodního kamene. Všichni víme o nepříznivých důsledcích tvrdé vody na domácí spotřebiče, čistotu vodovodních baterií, sprchových koutů či nedostatečnou účinnost praní, avšak méně známé jsou účinky tvrdé vody na pokožku a vlasy.
Jaké jsou účinky tvrdé vody na pokožku?
Naše pokožka je v kontaktu s vodou každý den. Ať už myjete nádobí, sprchujete se, myjete si ruce a tvář, vysoká koncentrace některých minerálů v tvrdé vodě proniká do hlubších vrstev kůže. Minerály se dlouhodobým působením tvrdé vody usazují v pokožce a to způsobuje mnoho nepříjemných problémů. Tvrdá voda tedy nepříznivě působí na všechny typy pleti, ale nejhorší snášenlivost projevuje citlivá pleť.
Kromě toho, že voda v Česku je tvrdá, obsahuje i velké množství chlóru, čehož výsledkem je podrážděná a vysušená pokožka. Jemná a citlivá pokožka dospělé, ale především malých dětí reaguje na tyto látky kožními onemocněními jako jsou ekzémy. Nepříznivý účinek má tvrdá voda a přebytečný chlor i na kvalitu vlasů, které jsou náchylné k lámání a vysoušení. Pokožka hlavy má tendenci být podrážděná. Tvrdá voda mimo jiné zapříčiňuje i nedostatečné rozpouštění čisticích prostředků, či mýdla. Zbytky mýdla a čistících prostředků na pokožce ucpávají póry, což zhoršuje kvalitu pleti.
Měkká voda a pokožka
Ve srovnání s tvrdou vodou měkká voda disponuje jen nízkou koncentrací vápníku a hořčíku, a naopak obsahuje větší hodnoty sodíku. Pokožka těla reaguje na měkkou vodu velmi dobře, nevysušuje ji a nezpůsobuje podráždění tak jako tvrdá voda. Dlouhodobým používáním měkké vody bude vaše pokožka čistější, jemnější a více hydratovaná. Měkká voda je tedy užitečná nejen pro domácí spotřebiče, ale pozitivní efekt se projeví i na hezčí pleti a lepší kvalitě vlasů.
Výhody použití měkké vody na pleť a vlasy:
- zdravé a lesklé vlasy,
- hydratovaná pokožka,
- zpomalení stárnutí pleti,
- zlepšení procesu léčby kožních onemocnění,
- šetrná volba k citlivé dětské pokožce.
Jak získat měkkou vodu?
Zmírnění negativních dopadů tvrdé vody na pokožku se dá částečně vyřešit omezením použití takové vody. Co znamená zkrátit čas sprchování a relaxování ve vaně, zintenzivnit hydrataci pokožky správným výběrem kosmetických produktů, zvláště v letním období. Jelikož v tomto čase je pokožka značně oslabena vlivem slunečního záření, chlorované vody v bazénech, častějším sprchováním. Při mytí nádobí a kuchyně je vhodné používat rukavice.
Pokud se nechcete omezovat, vhodnou alternativou řešení tohoto problému představují změkčovače vody. Změkčovač vody je zařízení určené pro úpravu vody, čehož výsledkem je eliminace problémů souvisejících s tvrdou vodou. Fungují na bázi výměny iontů, ve které dochází k záměně iontů vápníku a hořčíku, za ionty sodíku. Sodík, jak jsme již zmínili vodu změkčí, a pozitivní efekt se mimo jiné projeví v lepší kvalitě vody pro zdravou pokožku a vlasy. Dalšími nezanedbateľnýni výhodami změkčovače vody je permanentní odstranění vodního kamene, zlepšení užitečnosti domácích spotřebičů, nižší náklady na provoz a opravu spotřebičů, či menší spotřeba čistících a kosmetických produktů.
Úprava vody se v současnosti stává běžnou součástí zdravého životního stylu. Moderní změkčovače vody reprezentují ekonomické a ekologické řešení problémů s vodou, tak proč je nezkusit?