Vyslechnout si z úst lékaře, že Vaše dítě trpí závážnou chorobou, je nejhorší noční můra pro každého rodiče. Nemusí to ovšem znamenat konec a i v beznaději je možné někdy vykřesat jiskřičky naděje. Oddělení NIP (Následná intenzivní péče) v nemocnici ve středočeských Hořovicích poskytuje dětským pacientům tu nejkvalitnější péči. Stav některých pacientů se občas dokonce zlepší natolik, že jsou natrvalo propuštěni do domácí péče. Ti, co takové štěstí nemají, alespoň prožijí svůj čas na tomto světě v komfortu a v přítomnosti svých nejbližších.
Na konci května byl v hořovické nemocnici slavnostně otevřen nový pavilon NIP. Nemocnice byla vůbec první v České republice, která podobně oddělení vybodovala, aktuálním otevřením nového pavilonu se kapacita lůžek pro vážně nemocné děti navýšila na 13. Na tomto oddělení se ocitnou děti, které jsou sice stabilizované, leč bez podpory přístrojů v ohrožení života. Nejedná se však, jak by si někdo mohl myslet, pouze o onkologicky nemocné pacienty. Jsou zde většinou děti s poruchou míchy, dýchání atp. Díky pokrokům moderní medicíny mohou i příběhy chronicky nemocných dětí mít šťastné vyústění.
Konkrétním případem je 4letý chlapec, který byl již od mala připojen na dýchací přístroje. Po přeložení na tehdy poměrně nově otevřené oddělení, v 1 roce jeho života, se začal jeho stav zlepšovat. Byla určena diagnóza nemoci, která se vyskytuje jen u několika desítek případů na světě. Jedná se o Moebiuv syndrom, kdy jsou postiženy hlavové nervy. Díky skvělému personálu a bezchybné ošetřovatelské péče se jeho stav den ode dne zlepšoval a stabilizoval. „Dnes již vydrží několik hodin bez ventilačního přístroje a podle posledních zjištění je zde možnost, že jeho onemocnění má chirurgické řešení, což dle odhadů znamená, že ve věku cca 6-7let by mohl být chlapec po neurochirurgickém zákroku zcela odpojen od přístrojů a mohl by odejít natrvalo do domácí péče,“ vysvětluje doktor Daniel Blažek, primář oddělení NIP.
Personál tohoto oddělení věnuje veškeré své úsilí a své znalosti z oblasti medicíny do toho, aby všechny případy končily takto. Ovšem ne vždy se to povede a už při přijetí malého pacienta v některých případech vědí, že medicína už je bohužel krátká.
V těchto případech dopřejí malému pacientovi prožít čas, který má určen k životu, v co největším komfortu a pomohou mu odejít bezbolestně. Proto je součástí lékařské péče i péče paliativní. Zahrnuje také podporu rodin v tomto nesmírně těžkém životním období. Rodinám je k dispozici například psycholog, sociální pracovnice atd. V případě, že dítě svoji životní pouť ukončí, je poskytována pozůstalostní péče. Garantkou a mentorkou projektu je MUDr. Mahulena Mojžíšová, primářka dětského oddělení Nemocnice Hořovice.
„Naše nemocnice byla jednou z 18 dalších, která byla podpořena fondem “Spolu až do konce”, kde jsme získali velikou finanční podporu, díky které máme možnost poskytnout pozůstalostní péči pro rodiny, které přišli o své milované dítě,” říká Mahulena Mojžíšová, která se tomuto tématu, okolo kterého se chodí po špičkách, věnuje dlouhodobě. Téma závažných, život limitujících onemocnění a umírání v dětském věku je v naší společnosti z mnoha důvodů do jisté míry stále tabuizované. „Setkáváme se s tím nejen u laické veřejnosti, ale bohužel i u veřejnosti odborné. I když v posledních několika letech se situace přece jen zlepšila, stále ještě máme co dohánět,“ domnívá se paní primářka.
Tereza Kulíková