- Komerční sdělení -zeny
BydleníJak pečovat o dveře a prodloužit jejich životnost?

Jak pečovat o dveře a prodloužit jejich životnost?

-

- Komerční sdělení -aktuality

SAPELI představuje řadu čisticí péče

Dveře jsou přirozenou součástí interiéru, která stejně, jako ostatní zařízení, potřebuje pravidelnou péči. Pozornost, kterou jim věnujeme, se nám vrátí v podobě delší životnosti, barevné stálosti a bezproblémového dlouholetého užívání. Různé povrchové úpravy a typy závěsu vyžadují v péči odlišné přístupy. Společnost SAPELI, jednička na trhu interiérových dveří a zárubní, přináší desatero správné péče o vaše dveře a představuje vlastní řadu profesionálních přípravků.

„Kvalitní výrobci dveří garantují dlouhou životnost a potvrzují to i nabídkou prodloužených záruk zdarma. I přesto je potřeba se o dveře pravidelně starat, poskytovat jim pravidelný servis a v ideálním případě využívat čisticí prostředky k tomu určené. Navíc, při uplatnění prodloužených záruk bývá pravidelná údržba jednou z podmínek,“ radí Petr Klíma, produktový specialista SAPELI a připravil desatero správné péče o dveře.

 1. Pozor na agresivní přípravky

Při čistění dveří se vyvarujte použití agresivních a abrazivních prostředků, které mohou dveře, resp. ochranné vrstvy laku snadno poškodit. Zapomeňte tedy na drátěnky, kartáče či přípravky na bázi chlóru. Pokud si nejste jistí, jestli vámi zvolené čistidlo dveře nepoškodí, vyzkoušejte ho nejdříve na malé, méně viditelné ploše a až následně přípravek aplikujte na celé dveře. Vhodnější variantou je použití přípravků určených přímo na údržbu dveří, vyvarujete se tak nepříjemných překvapením. SAPELI představuje vlastní řadu čisticích prostředků na dveře a příslušenství – ekologický mýdlový čistič, leštěnka s akrylátem, speciální čisticí prostředek na skla a lešticí utěrka pro jemnou péči bez poškrábání.

 1. Voda a vlhkost dveřím nesvědčí

Příliš vysoká vlhkost a mokré prostředí nejsou pro běžné dveře ideální, nejnáchylnějšími jsou dveře z masivu a s dýhovaným povrchem. Dveře se totiž mohou kroutit nebo se na nich mohou tvořit mapy. Do prostor s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny nebo sklepy, doporučuje SAPELI dveře se speciální voděodolnou či klima úpravou, které vám na míru vyrobí a to ve vámi vybraném dekoru z kompletní nabídky SAPELI. Při mytí dveří se zároveň doporučuje používat vyždímaný, pouze vlhký hadřík.

 1. Ideální ochrana dýhovaných dveří

Dýhované dveře SAPELI mají 7 vrstev ochranného vytvrzeného UV laku, který chrání jejich povrch před poškozením a barvy před vyblednutím. Přesto je vhodné se dveřím věnovat. Nejlepší volbou pro údržbu povrchu dřevěných dveří je mýdlový čistič, který si poradí nejenom s nečistotami, ale je zároveň antistatický, takže odpuzuje prach. Lépe tak zachováte přirozenou svěží barvu vašich dveří bez nečistot. Mýdlový čistič najdete v portfoliu SAPELI pro péči o dveře, stejně jako speciální utěrku z mikrovlákna a leštěnku se včelím voskem pro extra lesk.

 1. Jak dbát o laminát?

Pokud jste při výběru dveří dali před dýhou přednost laminátu, i jeho údržba má svoje specifika. I když mu voda neškodí tolik jako dřevu, stále platí pravidlo, že čím sušší hadřík, tím lépe. Jeho větší mechanická odolnost brání před poškozením a s případnými většími nečistotami si poradí voda s trochou běžného saponátu. Nicméně i zde je nutné vyvarovat se abrazivních prostředků či ostrých předmětů. V případě povrchové úpravy ve vysokém lesku doporučujeme leštěnku s akrylátem s obsahem včelího vosku od SAPELI, která na dveřích vytvoří ochranný film a vysoký lesk. Použít lze i na nábytek.

 1. Péče o různé druhy skleněných povrchů

Čiré skleněné plochy vždy omývejte celoplošně s pomocí malého množství horké vody a přípravku určeného přímo na čištění skla. Vyvarujete se tak dlouhému schnutí a tvorbě nevzhledných map od vodního kamene. Pokud se budete pokoušet vyčistit pískované sklo, dávejte dobrý pozor – k poškození je mnohem náchylnější. Opět je vhodné použít jemnější prostředky, například mýdlový čistič od SAPELI. S ornamentálními skly si nejlépe poradí speciální čisticí přípravek na skla od SAPELI, vhodný je i na čištění zrcadel. Skla vyčistí a vyleští zároveň.

 1. Údržba pantů a zámků

Nezapomínejte, jak se říká, řetěz je tak slabý jako jeho nejslabší článek, a tak i často přehlížené panty a kování občas zaslouží trochu naší pozornosti. Před korozí je spolehlivě ochrání speciální olej. Doporučuje se také pravidelné čištění. Usazené nečistoty totiž můžou zhoršit jejich funkčnost. Dotažení svěšených pantů je nutné například v okamžiku, kdy dveře nezůstanou v otevřené pozici a samy se zavírají. S tím vám pomůžou proškolení odborníci výrobce.

 1. Pravidelný servis je nezbytností

I když naprostou většinu nutné údržby zvládnete sami během pár minut, některé starosti je lepší přenechat odborníkům. Neodborným seřizováním byste se mohli připravit o záruku. Podobně jako kotel nebo komín, tak i dveře si žádají pravidelný servis, a to ideálně jednou ročně, obzvláště pokud se nacházejí ve velmi frekventovaných prostorech nebo jde o funkční dveře (protipožární, bezpečnostní atd.) Odborný servis si můžete objednat u nejbližšího prodejce těchto dveří – v SAPELI CENTRECH nebo SAPELI POINTECH po celé České republice. Jedná se o placenou službu, díky které ovšem máte nárok na poskytnutí 5 leté záruky.

 1. Jak předejít poškození?

I když se při výrobě dveří používají stále modernější technologie, které zajišťují vysokou kvalitu, při nesprávném používání můžete dveře poškodit. Jak již bylo řečeno, je třeba koupit ty správné dveře do daných klimatických podmínek, protože velké výkyvy teplot či vysoká vlhkost můžou způsobit odlepující se ozdobné pásky či nechtěné zkroucení dveří. Interiérové dveře jsou vhodné do prostředí odpovídajícímu kategorii Klima I, kde vzdušná vlhkost činí 30 – 50 % a maximální rozdíl teplot dvou oddělených interiérů je 5°C. Zároveň by teplota neměla v případě interiérových dveří klesnout pod 18°C. Pro jiné případy vám SAPELI vyrobí dveře se speciální klima či voděodolnou úpravou.

 1. Dveře na míru

Dveře jsou investice do budoucnosti a přirozeně se jejich kvalita odráží i na jejich životnosti. Při nákupu tak mějte na paměti, že šetřit zrovna na dveřích se nevyplácí – bohatě se vám to vrátí v dlouhotrvající kráse a funkčnosti. V SAPELI vám rádi pomůžou vybrat či navrhnout ty ideální dveře pro vás, a to včetně dveří na míru přesně do vašeho interiéru. Nejčastějším požadavkem jsou atypické rozměry dveří a to především vyšší dveře, než je standard. V SAPELI vyrobí dveře o výšce od 100 do 272 cm, široké mohou být od 31 do 120 cm v jednokřídlém nebo do 240 cm ve dvoukřídlém provedení. Kromě rozměrů se upravuje také samotný tvar dveří a to především pro půdní prostory, kde je potřeba zkosení u stropu. A v neposlední řadě můžete vybírat i dekor na míru a to dokonce z každé strany dveří jiný.

 1. Pomocníci, kteří ušetří práci a prodlouží životnost

Kromě pravidelné péče a servisu můžete předejít nevědomému poškození také speciálními doplňky ke dveřím. Aby vaši domácí mazlíčci dveře nepoškrábali při snaze se dostat na druhou stranu, je možné nainstalovat speciální průlez. Pro více frekventované dveře, kde si navíc pomáháme k otevření kopnutím nohou, jsou určené speciální okopné plechy, které plochu dveří chrání. Pomoci mohou také samozavírače či automatické prahy. U celoskleněných dveří především v čiré hladké podobě vybírejte vhodné madlo, abyste předešli častému dotyku skleněné plochy, protože tento typ skla je nejvíc náchylný na otisky.

Sada speciálních čisticích prostředků SAPELI

 • Čisticí prostředek na skla – pro údržbu ornamentálních skel a zrcadel, MOC je 80 Kč
 • Mýdlový čistič s obsahem kokosového mýdla – pro údržbu dřevěných dveří, leptaných a pískovaných skel, nábytku a dřevěných parket, MOC 110 Kč
 • Leštěnka s akrylátem – k docílení vysokého lesku a vytvoření ochranného filmu na dveřích i nábytku, s obsahem včelího vosku, MOC 150 Kč
 • Leštící utěrka SAPELI – složená z originálního rozštěpeného mikrovlákna, MOC 50 Kč

Produkty SAPELI jsou k dostání ve všech SAPELI CENTRECH a SAPELI POINTECH v České republice. Více info na: https://www.sapeli.cz/doplnky/cistici-prostredky

 

Více info na www.sapeli.cz

Mohlo by se vám líbit

Pozorování hvězd je jako pohled do minulosti

Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou tak daleko a jejich světlu trvá tak dlouho, než dosáhne Země, je možné,...

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality, na něž nedáte dopustit, nebo upřednostňujete ochutnávání nových, originálních chutí,...
- Komerční sdělení -zpravy

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vyhledávají ji zejména pacienti trpící...

Už jste četli?

Pozorování hvězd je jako pohled do minulosti

Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou tak daleko a...

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality,...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje