- Komerční sdělení -zeny
CestováníProjekt Člověk v krajině, krajina v člověku chce propojit...

Projekt Člověk v krajině, krajina v člověku chce propojit Pražany s divokou přírodou

-

- Komerční sdělení -aktuality

V Praze existují místa s divokou přírodou, o kterých se příliš neví. Skupinka lidí se to rozhodla změnit, a vznikl tak projekt Člověk v krajině, krajina v člověku. Propojují ochranu přírody s aktivní účastí Pražanů, které se snaží do krajiny dostat nikoliv jako pozorovatele, ale jako aktéry.

Dvacet minut od centra se na jihozápadním okraji Prahy rozprostírá Radotínské údolí. Skupina nadšenců z řad studentů, ochranářů a ekologů zde pase na zarostlých srázech kamerunské kozy a ovce. Nejde pouze o zábavu a relax, ale především o ochranu evropsky významné lokality s výskytem ohrožených stepních rostlin a živočichů, z nichž některé již úplně vyhynuli.

Organizátor projektu Vojtěch Koštíř si uvědomuje, že společnost často vnímá ochranu přírody jako boj s větrnými mlýny a rozhodl se proto Pražanům ukázat její aplikaci přímo v praxi. „Chceme dostat lidi ven, dát jim možnost realizovat se a být součástí něčeho s přidanou hodnotou. Kromě pastvy koz a ovcí budeme zakládat sad a vinici, komunitní zahrádku, v plánu máme včelařit a možná spřádat ovčí vlnu. Každý, kdo se chce připojit, je vítán,“ vyzývá tak Pražany a okolní obyvatele k aktivní účasti v přírodě, která je součástí města stejně jako památky v centru.

V rámci projektu proběhlo na začátku března setkání v radotínské Živé kavárně, kde vystoupila mezinárodně uznávaná docentka Jarmila Kubíková. Ta se zasloužila o velký rozvoj botaniky a především ochranu přírody ohněm. Již v 70. letech vypálila vřesoviště v pražské Troji a pravděpodobně ho tak zachránila až do dnešních dnů. Na přednášce se podílel i přírodovědec Jiří Sádlo, který překvapil vyvrácením mýtů o ochraně přírody: „Příroda si sama nepomůže, jak se mnoho lidí domnívá. Člověk je její součástí a bohužel ji v dobré víře ochuzuje o aktivity, které považuje za škodlivé. Mezi ně patří právě zakládání ohňů a pohyb mimo vyznačená místa.“

Projekt Člověk v krajině, krajina v člověku vznikl spojením menších komunitních projektů Pražská pastvina, Prázdné pozemky nebo Ekokaravan. V rámci projektu se realizují nejrůznější aktivity, včetně oblíbených firemních teambuildingů, při kterých se z kancelářských zaměstnanců stanou pasáci, včelaři a pomocníci na hrabání sena. Veškeré aktivity má na starosti organizátor Vojta. „Jsem moc rád, že lidé začínají vnímat přírodu jako nezbytnou součást svého života. Za pomoc děkujeme programu O2 SmartUp, který nám dal šanci něco s pražskou přírodou konečně udělat,“ dodává Vojta.

Více informací o probíhajících akcích projektu Člověk v krajině, krajina v člověku, naleznete
na jejich webových stránkách a facebooku pod názvem Pražská pastvina.

Mohlo by se vám líbit

Za zdravé zuby dětí jsou zodpovědní rodiče, dokonce i u školáků

Mléčné zuby vypadávají kolem 6. roku života dítěte a jsou postupně nahrazovány stálým chrupem. Jedná se o důležité období...

5 nejromantičtějších míst pro svatební fotky v České republice

Pokud jste svatební fotograf nebo se chystáte stát jedním, určitě víte, že nalezení toho správného místa pro svatební fotografie...
- Komerční sdělení -zpravy

Dortík jako z cukrárny, na který stačí voda a mikrovlnka. Objevte Mug cake od Big Boye

V zahraničí je tento koncept známý již dlouho, u nás zatím tolik ne. A to je škoda! Mug cake, doslova...

Už jste četli?

Za zdravé zuby dětí jsou zodpovědní rodiče, dokonce i u školáků

Mléčné zuby vypadávají kolem 6. roku života dítěte a...

5 nejromantičtějších míst pro svatební fotky v České republice

Pokud jste svatební fotograf nebo se chystáte stát jedním,...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje