Na konci února se po téměř pěti letech do Prahy vrátí celosvětově úspěšná výstava preparovaných lidských těl. Z amerického Las Vegas se na holešovické Výstaviště přesune dvacet celotělových a zhruba tři stovky dalších exponátů ze skutečných lidských těl.
Výstava Human Bodies v Praze
Spolu s výstavou se ale do společnosti vrací i poměrně vyhrocená diskuze, o tom zda je vůbec morálně správně preparovaná lidská těla vystavovat.
Poměrně jasno má v celé záležitosti pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL): „Nemá to nic společného s uměním, a pokud se chce někdo vzdělat v anatomii podobným způsobem, může se domluvit s lékařskou fakultou Univerzity Karlovy.“ Podle Wolfa je tak celá výstava už za hranou dobrých lidských mravů.
Naproti tomu pochopitelně zaznívá kladné hodnocení výstavy z úst Květy Havelkové z pořádající společnosti JVS Group. Ta mimo jiné vyzdvihuje i to jakým způsobem na výstavu lidských těl reagují děti. „Máme zkušenosti, že děti reagují na exponáty pozitivně. Souvislosti s jejich vlastním tělem je velmi zajímají,“ obhajuje svůj postoj Havelková a dodává, že expozice je uspořádaná tak, že velmi diskutovanou část věnovanou vývoji lidského plodu, mohou návštěvníci obejít.
Kromě vývoje lidského plodu si budou moci návštěvníci prohlédnout kompletní lidskou kůži bez těla nebo průhlednou postavu s názvem RedMan, kterou tvoří jen žíly a tepny. Odhalený svalový aparát i nejmodernější protetické pomůcky představí zase Discobolus. Návštěvníci budou moci porovnat zdravé a nemocné orgány. K vystaveným exponátům přidají zájemcům odborný výklad studenti medicíny a dostane se i na historii lékařství nebo významné české lékařské osobnosti.
Všechny exponáty pocházejí z významných světových anatomických laboratoří, kde je vědci vytvořili metodou plastinace. Tu už v roce 1977 představil Němec Gunther von Hagens. Aby zabránil rozkladu lidských tkání nahradil tělní tekutiny silikonem. U celotělových exponátů takový proces zabere často víc než rok.
Nicméně právě původ exponátů je jedním z dalších bodů kritiky. Odpůrci výstavy namítají, že některá těla nepochází od dobrovolných dárců. Dokonce i samotný Hagens musel v minulosti odvracet nařčení z toho, že některá jím zpracovávaná těla pocházela z Číny od popravených politických vězňů. „Těla na naší výstavě pocházejí od velké americké produkce, která má právně vše ošetřeno,“ uvádí k celé záležitosti Havelková a dodává, že žádný orgán na výstavě nebyl získán bez souhlasu zemřelých.
I tak ale platí, že výstava letošní výstava Human Bodies v Praze opět přinese celou řadu diskuzí. Lidské ostatky jako objekty výstavních sálů budí značnou pozornost po celém světě a pražské Holešovice nebudou výjimkou. Dokonce na Slovensku v roce 2012 výstava vzbudila mezi věřícími takové pohoršení, že se jí tamní zástupci katolické církve pokusili zakázat.