Bolest břicha je jednou z nejčastějších bolestí se kterou se ve svém životě setkáváme. Může mít mnoho příčin – od reakce na jídlo či na stres, až po signalizování vážnějších onemocnění jako je alergie na některé potraviny, zánět žaludku a podobně.
Proč vás břicho bolí?
Odstranit nepříjemnou bolest je věc jedna, mnohem důležitější ale je odhalit její příčinu. Všímejte si, co jste před tím, než vás břicho začalo bolet, dělali. Co jste jedli nebo pili? Nebyli jste zrovna ve stresu? Právě stres a konzumace nějakého pokrmu či nápoje jsou nejčastějšími důvody bolestí břicha. Bohužel se ale také může jednat o důsledek infekce či vážnějšího problému. Pokud se u vás bolest břicha objevuje pravidelně a po delší dobu, kontaktujte raději svého lékaře, aby provedl nezbytné vyšetření a testy, které pravou příčinu odhalí. Některé problémy totiž vyžadují dlouhodobější a především cílenou léčbu.
Při bolesti břicha pomůže bylinkový čaj
Jen máloco pomůže uklidnit bolavé břicho tak jako dobrý teplý čaj. Pořiďte si heřmánkový, meduňkový nebo fenyklový čaj a mějte ho doma pro případ nouze. Ve většině případů se budete po jeho vypití cítit opravdu lépe. Existují i různé čajové směsi, které obsahují hned několik léčivých bylinek, které uklidní bolavé břicho. Také kmín je známý tím, že má uklidňující vliv při bolestech břicha. Pomáhá především při nadýmání a dalších trávicích problémech. Vývar z něj si můžete udělat i doma. Stačí jednu polévkovou lžíci kmínu zalít asi 400 mililitry vařící vody a nechat 15 minut vyluhovat. Vývar poté zceďte a vypijte a užívejte si jeho blahodárných účinků.
Teplý, nebo studený obklad?
Obklady pomáhají ulevit při mnoha bolestech nebo při úrazech. Teplý obklad ale působí jinak než ten studený. I proto je důležité vědět, proč se u nás bolest břicha objevuje. Studený obklad se obecně využívá při léčbě různých zánětů či pro zmenšení otoku. Pomůže vám tedy tehdy, pokud je bolest břicha způsobená například zánětem močových cest či žaludku. Většinou se ale na bolavé břicho používá obklad teplý, který je ideální na křeče v břiše během menstruace, po jídle či při dalších zažívacích potížích. Pořídit si také můžete bylinkové polštářky, které se dají nahřát a které k léčbě a zmírnění bolestí využívají i sílu z přírody. Pro bolest v břiše doporučujeme heřmánkové, fenyklové či polštářky s obsahem meduňky.
Vláknina jako první pomoc
Nedostatek vlákniny je často spojován s různými onemocněními zažívacího traktu včetně žaludečních vředů. Strava s nízkým obsahem vlákniny postupně může vést také k hemeroidům, zácpě, brániční kýle, infekcím a dalším obtížím. Při nedostatku vlákniny je typická bolest žaludku po jídle. Dostatek vlákniny ve stravě je proto velmi důležitý. Potraviny bohaté na vlákninu jsou zejména ovoce a zelenina obecně, dále pak obiloviny, zvláště celozrnné, luštěniny a také brambory. Trávení s pomocí vlákniny můžete podpořit i pravidelným užíváním různých potravinových doplňků. Ideálně takových, které obsahují vlákninový komplex, tedy směs více druhů vlákniny, které mají mnohem univerzálnější využití a pomáhají udržet váš trávicí systém v dobré kondici.
Prevence je vždy lepší než léčba
Správně fungující trávení je důležité z mnoha důvodů. Vyvarujte se nadměrné konzumaci jednoduchých cukrů, které podporují kvasné procesy ve střevě a způsobují nadýmání a narušení střevní mikroflóry. Ta ovlivňuje fungování orgánů v našem těle a velký vliv má také na naši imunitu. Zdravá střevní mikroflóra je základem pro to, aby nás nebolelo břicho a aby nás netrápila bolest žaludku. Zdravý životní styl, tedy vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály a dostatek pohybu jsou základ. Zdraví své mikroflóry ale nejlépe podpoříte užíváním vhodných potravinových doplňků. Blahodárné účinky na trávení má Chioská masticha, která funguje nejen jako skvělá prevence různých zažívacích potíží, ale využijete ji i jako účinnou doplňkovou léčbu při různých onemocněních, například při Crohnově chorobě či při infekci bakterií Helikobakter pylori.