Pokud nepatříte mezi těch pár žen, které se rády hrabou v motoru a při pátečním srazu s kamarády probírají nová auta, pak pro vás může být proces nákupu auta pěkným oříškem. Jakmile se do toho ale pustíte, zjistíte, že všechny technické parametry nejsou tak složité, jak se na první pohled může zdát.
Víc než s vlastní neznalostí budete pravděpodobně bojovat s názory lidí kolem vás. Jedni vám budou nutit své stereotypy o jednotlivých značkách, aniž by své tvrzení něčím podložili (Japonci tomu nerozumí, německá auta jsou super apod.). Další se vám pokusí prodat svou starou herku za spoustu peněz s tím, že tomu stejně nerozumíte. A ten zbytek, co se vám bude snažit poradit, začne používat jazyk dětí z mateřské školky, protože předpokládají, že vaše znalosti nepřekračují schopnost rozlišovat barvu laku.
Je proto dobré se seznámit aspoň se základními pojmy, abyste při výběru věděla, na co se zaměřit.
Kde teda začít?
Ujasněte si, na co chcete auto používat. Budete jezdit denně krátké vzdálenosti do práce? Nebo auto necháte zaparkované a občas někam vyrazíte na víkend? Budete v něm vozit rodinu nebo maximálně přiberete do auta přítele? Podle toho volte velikost a typ auta, stejně jako palivo (benzín je vhodnější pro kratší jízdy, diesel na delší).
V druhém kroku si spočítejte, jakou částku máte k dispozici, případně jak moc se chcete zadlužit. Tento faktor mohou ovlivňovat i různé akční nabídky u jednotlivých prodejců. Prohledejte internet a zjistěte, zda někdo ve vašem okolí nenabízí například 0% akontaci (nemusíte na místě zaplatit ani korunu), 0% úrok (obvykle možný při vysoké akontaci, tedy větší části ceny zaplacené hned) nebo 0% spoluúčast u pojištění (když se s autem něco stane, všechno se zaplatí z pojistky).
Podle toho pak můžete pokročit dále: mrknete na web prodejce a zjistíte, že nabízí auta nová, skladová, roční, předváděcí a ojetá. Cože? Že nevíte, co je co? V sekci nové vozy si můžete poskládat a objednat vůz přesně podle svých představ, nevýhodou je, že na jeho dodání budete muset nějakou dobu čekat. Skladové vozy jsou nové vozy, které má k dispozici prodejce přímo v místě prodeje. Mají tedy již danou výbavu a oproti katalogovým vozům bývají o něco levnější. Roční vozy jsou téměř nová auta za výhodnou cenu s malým počtem najetých kilometrů. Můžete tak koupit téměř nové auto za super cenu, zajímejte se ale o původ auta a jeho technický stav. Může jít o auto z operativního leasingu, což znamená riziko, že s ním jezdili v nějaké firmě různí řidiči, kteří neměli potřebu se o něj starat (nemusí to ale taky znamenat žádný problém). Ojeté vozy jsou nabízeny v různých bazarech, nejlepší volbou ale je vybrat si autorizovaného prodejce s garančním programem typu ŠKODA Plus. U ojetého auta se vždy zajímejte o certifikát CEBIA, který se zaměřuje na zkoumání stáčení tachometru, kriminální minulosti vozu, garanci původu apod.
Co vás čeká při samotném výběru?
Nyní víte, co chcete, za kolik to chcete a odkud to chcete. Už si jen musíte vybrat ten správný vůz, který bude vaše představy splňovat.
- Motorizace: motorizace popisuje objem a výkon auta. Zjednodušeně lze říci, že čím menší je objem, tím horší je výkon – zrychlení auta, jízda do kopce a podobně.
- Karoserie: označuje provedení a tvar vozu, běžně používané typy karoserie jsou sedan (běžné vozy, 2 řady sedadel a kufr), Combi (hodí se pro větší náklady, je delší, má více prostoru a větší kufr) nebo SUV (sportovní vzhled, vhodné do různých terénů).
- Stáří auta: starší auta jsou potenciálně rizikovější, dražší při přepisu, ale také levnější v celkové ceně.
- Počet najetých kilometrů: tento faktor je důležitý především u ročních a ojetých vozů. Dobré je držet se do 100 tisíc najetých kilometrů, ale samozřejmě závisí na stavu auta a rozpočtu. Obecně znamená nižší nájezd vyšší cenu, ale vždy záleží na tom, jak se předchozí majitelé o auto starali. I auta s nájezdem 50 a 200 tisíc kilometrů mohou být v podobném stavu.
- Převodovka: V autoškole vás učili s manuální převodovkou, jestli si ale chcete práci s řazením ušetřit, zvolte automatickou převodovku (v překladu to znamená o pedál méně a šlapání jen na plyn a brzdu).
Testovací jízda
Autosalony nabízí možnost vyzkoušet si jízdu autem, o které máte zájem. Při testovací jízdě si všímejte faktorů, jako je zvuk motoru a lehkost řazení, prohlédněte si pneumatiky (nejsou příliš ojeté?), stav klimatizace (nezapáchá?), stav potahů (nejsou roztrhané nebo zapáchající?) a také obecný stav auta (světla svítí, stěrače stírají?). Dalším prvkem je povinná výbava, platnost STK a emisí. A v neposlední řadě dbejte na svůj pocit, je důležité, abyste se v autě cítila příjemně.
Papírování a smlouvy
Při kupování auta budete muset podepsat smlouvu. Před podpisem si ji důkladně a v klidu pročtěte a také ideálně požádejte právníka, aby si smlouvu přečetl za vás. Zjistěte si potom, zda nemůžete dostat na auto slevu, případně jestli vám prodejce poskytne slevu na servis (pokud prodejce poskytuje i servisní služby). Zeptejte se, jestli má auto správné pneumatiky a platné STK. Auto za vás prodejce často také přepíše, určitě se ale nezapomeňte ujistit, že tomu tak bude. Pokud si berete úvěr nebo máte auto na leasing, bývá součástí i pojištění, případně spoluúčast – na všechny tyto podmínky se zeptejte. Zjistěte si také možnost reklamace skrytých závad, na které můžete přijít při používání auta.
Přiznejte, že něčemu nerozumíte
Pokud vám cokoli není jasné, ptejte se. Je lepší přiznat barvu než koupit zajíce v pytli. Můžete také požádat o pomoc kamaráda nebo přítele. Nyní jste totiž připravená přijímat názory ostatních a víte, že se máte zajímat o argumenty, které tyto názory podkládají (a taky víte, že když vám někdo své argumenty řekne, tak budete tušit, o čem mluví). Zajímavá je taky možnost spolupráce s placeným odborníkem, např. Autotým.
BONUS: Názory, kterým hned nepodlehnout
- „Auto je nejhorší investice.“ Auto není tak úplně investice, ale spíš spotřební zboží, které zvýší váš životní komfort.
- „Kup si nové, nikdy nevíš, co se s tím ojetým dělo.“ Ojeté je výrazně levnější, a pokud vybíráte od prověřených prodejců, riziko je únosné.
- „Tohle není zrovna výhodný nákup.“ Co to znamená? Že čekáte na nákup oktávky se super výbavou za cenu Škody 120 (kabelka Prada taky bohužel nebývá za cenu té z H&M)?
- „Tolik to neřeš, můžeš to kdykoliv prodat.“ Aha, a absolvovat celý ten proces znovu? Auto prostě není kabelka.
https://livemat.cz/jak-vybrat-kuchynskou-linku/
https://promo-clanky.cz/damske-kabelky-a-tasky-dulezity-doplnek-pro-zeny-na-celem-svete/
https://onlinepraha.cz/panske-a-damske-chytre-hodinky-elegantni-design-a-prakticke-funkce/