Cukry mají v jídelníčku mnoha z nás větší zastoupení, než je opravdu zdrávo. Často si ani neuvědomujeme či nepřipouštíme, kolik jednoduchých cukrů za celý den spořádáme. Závislost na cukru ohrožuje dnes a denně naše zdraví, dochází v organismu k nežádoucím výkyvům hladiny krevního cukru a spouští naše neodolatelné chutě na sladké. Podívejte se s námi, jak vám právě krabičková dieta pomůže dostat cukry pod kontrolu.
Zdravotní rizika jednoduchých cukrů
Jednoduché cukry naše tělo jednoduše nepotřebuje, přesto nám jsou každodenním lákadlem a pokušením. Jejich konzumace by neměla představovat více než 10 % našeho denního energetického příjmu. Dopřáváme-li si rádi pokrmy či nápoje bohaté na jednoduché cukry, zvyšujeme si tím náš energetický příjem, což může vést ke vzniku nadváhy až obezity. S obezitou již souvisí riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, diabetu či vyššího útrobního tuku. Útrobní tuková tkáň v dutině břišní je pro naše tělo v malém množství sice žádoucí, avšak pokud je jí moc, začne vnitřním orgánům škodit, brání v jejich správné výživě a prokrvení, což může vést až k jejich selhání. „Právě cukr, který je z 50 % tvořen fruktózou, je vedle tuku podhoubím pro vznik viscerálního tuku. Přijmeme-li 10 g fruktózy, játra ji přemění na 3 g viscerálního tuku, pokud není fruktóza v kombinaci s vlákninou, jako je tomu například u ovoce,“ upozorňuje nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. Dlouhodobě bychom se měli snažit snížit konzumaci cukru, a je jedno, zda se bavíme o cukru řepném, třtinovém, hroznovém či potravinách, které cukr obsahují. Dalším rizikem je vysoký glykemický index (GI), což znamená, že po konzumaci cukrů máme ještě větší hlad než předtím. Cukr má za důsledek kolísání hladiny krevního cukru, kdy při poklesu této hladiny nás jednoduše postihne tzv. vlčí hlad a spořádáme vše, co máme na očích.
Vánoční hodování s rozumem
Za dveřmi jsou nejoblíbenější svátky roku, kdy cukr nám je ještě větší nástrahou než kdy jindy. „Vánoční cukroví můžeme ozdravit, když nahradíme cukr v cukroví například medem, skořicí, oříšky, sušeným ovocem, banánem či čekankovým sirupem. Sladké nápoje zase vyměníme za vodu ředěnou čerstvě lisovanou šťávou z ovoce. Právě v nápojích je mnohdy skryto cukru více, než si dokážeme připustit. Kolový nebo sycený ochucený nápoj o objemu 330 ml může obsahovat až 8 kostek cukru a minerální ochucená voda 500 ml až 5 kostek cukru,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Šimková a dodává „Vždy doporučuji číst etikety potravin při nákupu a sledovat údaj jednoduché cukry. Kolonka sacharidy udává hodnotu všech sacharidů, tedy i těch komplexních, které jsou pro náš organismus však žádoucí“.
Zdravě s komplexními sacharidy
Sacharidy, které stojí za pozornost a jsou pro náš zdravý jídelníček žádoucí, představují tzv. sacharidy komplexní. Tyto sacharidy tvoří jednu ze základních složek živin, které potřebujeme ke každodennímu fungování a načerpání energie. „Například pro náš mozek jsou sacharidy jediným zdrojem energie a zároveň jsou výhradní zásobárnou pro červené krvinky či nervové buňky,“ říká nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. Podle výživových specialistů se doporučuje, aby 45-60 % našeho denního příjmu pocházelo právě z různých zdrojů sacharidů. Komplexní sacharidy uvolňují energii do našeho těla postupně, čímž nedochází k rozkolísání hladiny cukru a návalům hladu. „Při konzumaci potravin s nízkým GI se glukóza uvolňuje do krve postupně a zůstane nám pocit sytosti mnohem déle. Mezi tyto žádoucí potraviny, na které bychom se v jídelníčku měli zaměřit místo jednoduchých cukrů, jsou ovoce, zelenina, žitné pečivo, tmavá rýže či luštěniny,“ doporučuje Kateřina Šimková.
Řešení ve formě krabičkové diety
Krabičková dieta, ať již připravovaná doma či speciality, dokáže být v řízené konzumaci sacharidů velkým pomocníkem. Jejím velkým přínosem je pravidelnost, kdy se díky ní naučíme jíst správné porce jídla ve stejné časově intervaly a pestrost. Díky pravidelné stravě se naše tělo nebude obávat, kdy dostane zásobu živin a energie a nebude mít potřebu tvořit si nežádoucí zásoby na horší časy. S pravidelností se vyhneme také výkyvům krevní hladiny cukru i neřízenému vybílení ledničky. Zároveň nás krabičková dieta naučí jíst správnou skladbu potravin a nastavit jídelníček. „Vyberete-li si krabičkovou dietu od specialistů, odpadá vám starost s nákupy, počítáním kalorií i přemýšlením nad tvorbou jídelníčku. Ve Zdravém stravování jídelníčky sestavuje tým nutričních specialistů a najde si u nás vhodnou stravu díky širokému výběru z programů téměř každý. Přemýšlíte, jak v novém roce zhubnout, sportujete nebo řešíte stravu při kojení? Pro každého z vás máme specifický program s jídelníčkem na míru,“ vysvětluje a doporučuje Mgr. Kateřina Šimková. Krabičková dieta vám dá nový obzor, objevíte a vyzkoušíte díky ní nové suroviny a recepty, které jste doposud neznali a může vám poskytnou řešení, jak co nejrychleji a zároveň udržitelně zhubnout či jen ozdravit jídelníček.
Krabičková dieta vám může pomoci dostat cukry pod kontrolu díky vyváženému složení jídel. Stále váháte, kterou si vybrat? Podívejte se na srovnávač krabičkových diet, kde najdete přehled nabídek a snadno si zvolíte tu nejlepší pro vaše potřeby.