Rodinná neboli familiární hypercholesterolémie je dědičným onemocněním. Tělo při něm vyrábí až extrémně velké množství cholesterolu, které nedokáže samo zpracovat. Jak se tato nemoc projevuje a jaká je její léčba?
Proč je rodinná hypercholesterolémie problematická?
Vysoký cholesterol je často příčinou vážných cévních onemocnění jako je například ateroskleróza. Neléčený vysoký cholesterol může nenávratně poškodit cévy a výrazně zvýšit riziko mrtvice či infarktu. Většině lidem se ale cholesterol zvyšuje postupně a pomalu. S rodinnou hypercholesterolémií je ovšem ten problém, že se tato vážná onemocnění objevují už ve velmi mladém věku. Proto je také tolik důležitá včasná diagnostika a následná léčba.
Jak se rodinná hypercholesterolémie diagnostikuje?
Nejjasnějším signálem rodinné hypercholesterolémie je vysoká hladina cholesterolu. Jelikož se jedná o geneticky vrozené onemocnění, významnou roli hraje také rodinná anamnéza. Hypercholesterolémie je pravděpodobná v rodině, kde je vyšší výskyt onemocnění cév a srdce. Jestliže vám byla diagnostikována rodinná hypercholesterolémie, je důležité, aby vyšetřením prošly také vaše děti, sourozenci a další rodinní příslušníci. Čím dříve se toto onemocnění odhalí, tím rychleji se může začít s jeho léčbou.
Jak se rodinná hypercholesterolémie léčí?
Základem správné léčby je zdravý životní styl. Dbejte zejména na tyto 3 body:
1. Vhodná strava
Ideální jídelníček je vyvážený a pestrý, nechybí v něm kvalitní zdroje minerálů, vitamínů a dalších složek důležitých pro naše tělo. V jídelníčku by neměla chybět zelenina a ovoce, luštěniny, libové maso, mléčné výrobky, vejce a ryby. Nemusíte dodržovat žádnou přísnou dietu a jíst pouze a čistě „zdravě“. Vyvarujte se ovšem příliš nezdravých potravin, průmyslově zpracovaných produktů či fastfoodům. Kromě jídla je důležité také dodržovat dostatečný pitný režim. Přednost dávejte zejména čisté neslazené vodě, slazené nápoje omezte na minimum.
2. Dostatek pohybu
Cholesterol se dělí na dva typy: HDL a LDL. HDL cholesterol se označuje jako „dobrý“ cholesterol, protože našemu tělu prospívá, na rozdíl od LDL cholesterolu, který našemu tělu škodí. Pravidelný pohyb pomáhá zvýšit hladinu HDL cholesterolu a LDL cholesterol se pak usazuje v játrech, kde se snadněji odbourává. Dostačující fyzická aktivita vám zajistí nejen správné cholesterol hodnoty, ale také vám pomůže posílit imunitní systém.
3. Omezení škodlivých látek
K zdravému životnímu stylu rozhodně nepatří kouření a konzumace alkoholu. Nikotinové produkty dlouhodobě poškozují cévy a výrazně zvyšují riziko cévních a srdečních onemocnění. Alkohol se snažte co nejvíce omezit, pokud jej ale vysadíte úplně, uděláte pro své tělo nejlépe.
Kdy je nutné léčit rodinnou hypercholesterolémii léky?
Ačkoliv je zdravý životní styl základ, ne vždy nám dokáže zavčas pomoci sám o sobě a je tedy nutné přistoupit k náročnější léčbě. Na léčbu rodinné hypercholesterolémie se nejběžněji předepisují tzv. statiny, které výrazně snižují hladinu cholesterolu. Ve vážnějších případech rodinné hypercholesterolémie tyto léky bohužel na snížení cholesterolu nestačí a je nutné předepsat další, silnější farmaka. Léky je nutné užívat pravidelně, poctivě a bohužel často doživotně, protože se bez nich hladina cholesterolu opět nebezpečně zvýší. Díky zdravému životnímu stylu a vhodné farmakologické léčbě ale můžete žít dlouho a kvalitně.
Přírodní pomoc s cholesterolem
Dobrý cholesterol můžete podpořit také vhodnými doplňky stravy. Velmi dobré účinky nejen na cholesterol, ale obecně na trávení má Chioská masticha, která je pro své působení oblíbená již po staletí. Doplněk Masticha Vena obsahuje kromě mastichy také resveratrol a přírodní extrakty z olivovníku, pepře, granátového jablka a červených hroznů. Příznivě ovlivňuje tlak a cholesterol, podporuje správné fungování srdečně-cévního systému a trávicího traktu, posiluje imunitu a přispívá také k očistě jater. Spolu se zdravým životním stylem je tak skvělou prevencí před zvýšeným cholesterolem, která vám pomůže i při rodinné hypercholesterolémii.