- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiDny slovenské kultury zaujali i slovenské novináře

Dny slovenské kultury zaujali i slovenské novináře

-

- Komerční sdělení -aktuality

Lázně Luhačovice, a. s., zorganizovaly již potřetí Dny slovenské kultury. Tradičně potřetí i s účastí slovenských novinářů, kteří zde byly na press tripu ve dnech 4. – 6. září 2015. Vrcholem celé akce byl koncert vokální hudební skupiny Fragile. Press trip byl zaměřen i na seznámení se zachovalými díly nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče (1868-1947) a prohlídku Lázní Luhačovice které prosluly výjimečnými účinky světově známe Vincentky i dalšími prameny. Informoval o tom výkonný ředitel Lázní Luhačovice, a. s., Jiří Dědek.

,Slováci chodí do Luhačovic především kvůli Jurkovičovi, Vincentce, ale i kvalitním lázeňským a wellness službám. Cítí se zde dobře, o čem svědčí neustále rostoucí zájem o pobyty. V posledních dvou letech se ustálila pobytová návštěvnost Slováků na počtu kolem 2000 osob, zatímco v roce 2012 to bylo pouze kolem 1000. Kromě toho Slováci rádi chodí do Luhačovic na jednodenní výlety. Nejnavštěvovanějším zařízením pro Slováky je v Luhačovicích ALEXANDRIA **** Spa & Wellness hotel, jehož služby využívá téměř polovina slovenských klientů. Velmi oblíbený je i další čtyřhvězdičkový hotel Jurkovičův dům. K nejoblíbenějším pobytem se řadí prodloužené wellness víkendy, relaxační pobyty, týdenní pro seniory, ale i klasické léčebné pobyty. Také slovenští novináři k nám rádi jezdí na press tripy, protože zde nacházejí množství zajímavostí o Jurkovičovi a dalších svých rodácích,“ řekl J.Dědek.

Dále poukázal na to, že při posledním press tripu slovenští novináři nejen absolvovali prohlídku lázní s výkladem o historii Luhačovic ve vztahu ke společenskému dění a pobytem osobností ze Slovenska, ale si i na vlastní kůži vychutnali blahodárné účinky lázeňských procedur a výjimečné vlastnosti zdejších minerálních vod. Slováky oslovuje, vedle historie, geografická blízkost, když do Luhačovic mají mnozí blíže než do slovenských lázní. Luhačovice jsou po cestě vzdáleny pouze 25 km od hraničního přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy.

,,Luhačovice jsou Slovákům blízké i jazykově a kulturně. Již třetím rokem organizujeme obnovenou tradici Dnů slovenské kultury, kde vzniklo místo na pravidelné setkávání slovenské a české elity a podporu česko-slovenské vzájemnosti. Navazujeme přitom na tradici Československých porad, které se konaly v Luhačovicích v letech 1908-1938. V Luhačovicích působili začátkem minulého století tři výrazné osobnosti pocházející ze Slovenska, které spojoval kromě přátelství i vřelý vztah k zdejším lázním. Byli jimi architekt Dušan Samuel Jurkovič, jehož krásné stavby zdobí lázně až do současnosti, národní buditel, lázeňský lékař a iniciátor setkání Čechů a Slováků MUDr. Pavel Blaho a správce Cyril Holuby, který založil v Luhačovicích místní odbočku spolku českoslovanské jednoty,“ vysvětlil J. Dědek.

Akciová společnost Lázně Luhačovice se vzorně stará o odkaz nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Jurkoviče a jeho zachovalé díla a nabízí k tomu i produkt, který byl oceněn Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy, jako HIT sezóny pro rok 2015. Návštěvníci tak mají možnost vidět zachovalé díla nejen při návštěvě Lázní Luhačovice, ale i další – Na Sv. Hostýně (Křížová cesta), v Rožnově pod Radhoštěm (rozhledna), na Pustevnách (Libušín, Maměnka), v Brně (Jurkovičova vila), na Bradle (mohyla M. R. Štefánika) a také Skalici (Slovenský dům). Lázně zvažují i rekonstrukci dalších jedinečných památek Dušana Jurkoviče.

Návštěvníci si vychutnávají v Luhačovicích nejen tradiční lázeňské a relaxační služby, ale chodí sem i za nezapomenutelnými kulturními zážitky. Pověstné luhačovické kulturní léto má mezinárodní charakter. Lázně Luhačovice mají nenapodobitelnou atmosféru, ke které od května do konce září patří kolonádní koncerty rozmanitých kulturních žánrů. Pokud člověk hledá místo na příjemný relax, pohodu a zároveň i zajímavý program, který mu zpříjemní pobyt, Lázně Luhačovice jsou to pravé místo na zdravotní dovolenou a odpočinek. V Luhačovicích se dá příjemně strávit den procházkami, posezením v obnoveném lázeňském parku, ochutnáváním zdejších světoznámých minerálních vod na čele s Vincentkou a obdivováním pohádkově krásných staveb ve stylu lidové secese, které tu po sobě zanechal Dušan Jurkovič.

Na rekonstrukci lázeňského parku volně navazuje i rekonstrukce ulice Dr. Veselého, která je spojnicí městského centra a lázeňského areálu. Stavba začala v dubnu 2014 a v současnosti stavbaři finišují s náročnou stavbou, která mimo jiné obohatí město s největšími moravskými lázněmi o zcela nové architektonické prvky – malou městskou kolonádu či stěnu se vzpomínkou na osobnosti, které Luhačovice navštívili.

V neposlední řadě je pro návštěvníky lákadlem jedinečnost a vzácnost luhačovických minerálních vod, na čele s Vincentkou. Vincentka je minerální voda z přírodního léčivého zdroje vyvěrající v Lázních Luhačovice. O zvelebování jména Vincentka se v současnosti dělí dvě společnosti – akciová společnost Lázně Luhačovice, která má práva na lázeňský způsob využívání Vincentky přímo v Luhačovicích a akciová společnost Vincentka, která má práva na plnění do lahví a její prodej. Pro obě společnosti je slovenský trh velmi důležitý. V Lázních Luhačovice jsou Slováci nejpočetnější zahraniční klientelou a Slovensko je i nejvýznamnějším vývozním teritoriem pro Vincentku v lahvích a produktů z ní.

Mohlo by se vám líbit

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich vývoje? Každý sice máme svůj vlastní vkus, ale mnohé rady...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v závislosti na módních trendech, ikonách a lidském smýšlení a chápání...
- Komerční sdělení -zpravy

Ratanový nábytek zažívá velký návrat: proč si ho pořídit?

Ratanový nábytek se opět vrací do módy a není proto divu, že se s ním můžeme v interiérech i...

Už jste četli?

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje