Potíže s matematikou se objevují u stále většího množství dětí. Pro mnoho z nich tento předmět představuje doslova noční můru. Zjistěte, jak dyskalkulii u dětí řešit.
Problémy se rodí v dětství
Kořen původu problémů s počítáním vede do raného dětství. V současné době jsou na trhu k dostání až příliš dokonalé hračky, které u dětí podněcují jen velmi malé množství kreativity a představivosti. Při výchově se rovněž vyvrací dříve běžná pomoc v domácnosti.
Co může pomoct s učením
Jak již bylo zmíněno, i obyčejné hračky mají velký vliv na to, jak se budou děti k počítání stavět. Dopřejte jim proto obyčejnou hru s dřevěnými kostkami. S jejich pomocí budou ratolesti rozvíjet svou prostorovou orientaci, učí se znát tvary a mohou také porovnávat počty.
Stejně tak učení pomůže tvorba pokojíčků pro panenky z obyčejných papírových krabic nebo výroba nábytku z krabiček od sirek. Ratolesti je vhodné zapojit také do běžných prací v domácnosti a vaření. Třeba odvažování a počítání surovin může pomoct rozvíjet počítání a děti si dokáží lépe představit, k čemu jim vlastně matematika bude.
Matematika je spojena s představivostí
Nutno zdůraznit, že celá matematika je o představivosti. Množství něčeho je totiž spojené s nějakou číslicí. Pokud má dítě s matematikou potíže, pomozte mu větší názorností. Ukažte mu, kde všude se s matematikou v přirozené formě může setkat.
Dítě, které nemá vybudovanou představivost, můžeme během učení poznat dle následujících projevů. Je znuděné, u učení má tendenci si lehat nebo se hrbí. Objevit se může také nevolnost od žaludku či výbuch hněvu.
U problémů s dyskalkulií vždy postupujte od úplných začátků. Při nápravě je pak pro dítě důležité dostat co nejvíce výukového materiálu k vybudování představivosti.
Více informací o poruchách učení najdete na www.basic.cz.