Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu.
Vyhledávají ji zejména pacienti trpící příznaky chřipky, nachlazení a bolestmi. Lék paracetamol však není protizánětlivý, takže pokud trpíte zánětem, měli byste raději sáhnout po jiném léku. Mezi nejznámější léky obsahující paracetamol patří Paralen, Panadol.
Užívání léku
Paracetamol je bezpečný pro všechny zdravé osoby, které jej mohou užívat k úlevě od bolesti nebo ke snížení horečky. Existují však některé vysoce rizikové stavy a zdravotní problémy, při kterých se užívání paracetamolu nedoporučuje, případně je nutné užívat nižší dávku nebo prodloužit interval mezi jednotlivými dávkami.
Mezi tyto nemoci a problémy patří:
1. Závažné onemocnění jater – Pacienti s akutní hepatitidou, virovou hepatitidou a podobnými stavy mohou být ohroženi tzv. hepatotoxicitou, která může dále poškodit játra.
2. Porucha funkce ledvin – Paracetamol se vylučuje převážně močí, a proto mohou mít pacienti s poruchou funkce ledvin vyšší riziko toxicity paracetamolu.
3. Užívání jiných léků a vznik kontraindikací – mezi tyto léky patří například rifampicin, primidon, warfarin a fenobarbital. Může jich však být více, takže pokud pravidelně užíváte jiné léky, poraďte se se svým lékařem, zda nejsou kontraindikovány.
4. Alkoholismus – Měli byste si však být vědomi, že při kombinaci paracetamolu a alkoholu existuje riziko poškození jater. Paracetamolu by se proto měli vyhýbat lidé, kteří zneužívají alkohol nebo ho požívali nějakou dobu před užitím léku s paracetamolem.
5. Alergie – Velmi vzácně se vyskytuje alergická reakce na paracetamol, ale může se vyskytnout u určitého procenta populace.
Užívání léku dětmi
Paracetamol je vhodný i pro děti. Dávka závisí na hmotnosti a neměla by překročit 60 mg na kilogram dítěte. O konkrétním dávkování se poraďte se svým lékařem.
Paralen a Panadol se většinou podávají dětem ve formě čípků nebo perorální suspenze. Tato forma je vhodná i pro dospělé s polykacími problémy.
Zdroj: elements.envato