Máta Peprná
Odborný název této rostliny je Mentha piperita L. Naše babičky by ji ale znaly spíš jako pepřovou mátu, balšám nebo větrovku.
Máta je jednou z nejstarších bylin. K léčení se používala už ve starém Egyptě. Je to vytrvalá bylina s chlupatou lodyhou a špičatými ostře pilovitými listy. V přírodě ji najdeme na okrajích cest a ve vlhčích příkopech.
Sběr
Od června do září sbíráme listy před kvetením nebo mladé kvetoucí vršky rostlinek. Sběr provádíme vždy za sucha a bylinku sušíme ve stínu. Nasušenou jí můžeme uchovávat až rok v dobře uzavíratelných nádobách.
Použití
- Příznivě ovlivňuje trávicí trakt, tlumí a odstraňuje žaludeční křeče a další potíže
- Pomáhá při nadýmání
- Povzbuzuje vylučování trávicích šťáv (žluči)
- Má dezinfekční účinky
Nejrychlejší úlevu při žaludečních potížích přinese mátový čaj. Sušené nebo čerstvé listy máty zalijeme horkou vodou a necháme louhovat. Při dlouhodobých problémech s trávicím traktem můžeme po kapkách užívat mátový olej. Odvar z máty je také možno inhalovat při potížích s dýchacími cestami. Po obklady na svědivou kůži, vyrážky a ekzémy je vhodná mátová tinktura, díky svým desinfekční účinkům. Máta také podporuje chuť k jídlu. V případě nechutenství je vhodné je užívat mátový sirup. Ten připravíme snadno přisypáním nasekaných lístků máty do vařícího cukerného sirupu a jejím vylouhováním. Jednoduchým využitím lístků máty je také jejich přidávání do míchaných nápojů nebo třeba obyčejné vody s citronem.
Pěstování
Obvyklá doba pro vysazování sazenic máty i pěstování ze semínek je jaro. Bylinku ale můžeme pěstovat po celý rok doma v květináči. Má raději vlhčí půdu a částečnou ochranu před slunečními paprsky. Důležité je také pravidelné zastřihávání rostlinky, které nám zajistí její neustálé dorůstání.
Redakce Svět-ženy.cz