- Komerční sdělení -zeny
FinanceMladí lidé chtějí bydlet ve vlastním

Mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním

-

- Komerční sdělení -aktuality

Většina mladých lidí má v otázce vlastního bydlení jasno. Celkem 83 % z nich ve věku od 18 do 29 let si plánuje v budoucnu pořídit nemovitost v osobním vlastnictví. A to nejen pro své vlastní bydlení. Dvě pětiny mladých lidí uvažuje natolik pragmaticky, že vlastnictví nemovitosti, resp. její následný pronájem, považují za případný zdroj příjmů.

Průzkum agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting prokázal, že mladí lidí berou vlastní nemovitost jako naprostou samozřejmost. Zřejmě si uvědomují, že investovat do sebe v podobě splácení hypotéky je podstatně výhodnější varianta než placení nájmu.

Téměř pro 20 % mladých představuje bydlení ve vlastní nemovitosti svobodu a nezávislost. Pro mnohé je odstěhování se od rodičů a pořízení vlastního bytu opravdový způsob, jak být šťastný a spokojený se svým životem.

Jak sděluje podrobnější článek na téma “Jaké mají mladí lidé představy o bydlení?” na portálu Novinky.cz, vlastní bydlení se stalo dostupnější díky nízkým úrokovým sazbám hypoték a díky možnosti vzít si úvěr na částku odpovídající celkové ceně nemovitosti, tedy tzv. stoprocentní úvěr.

Problém ovšem nastal relativně nedávno, kdy došlo ke zpřísnění podmínek a v současnosti již 100% úvěr na bydlení není možné získat. Naopak, minimální požadované vlastní zdroje se pohybují mezi 10 až 20 % z ceny nemovitosti. A to opravdu není málo!

Průměrná cena bytu v Praze o výměře 60 m2 dosahovala v dubnu 2019 zhruba 5 313 000 Kč. Aby tak mladý člověk splňoval podmínky hypotéky, musel by mít našetřeno minimálně 500 tisíc korun v případě úvěru na 90% hodnoty nemovitosti, resp. přes 1 milion korun v případě úvěru na 80 % hodnoty nemovitosti.

To ovšem není vše, přísnější podmínky pro získání hypotéky spočívají také v důkladnější kontrole celkového zadlužení žadatele, přičemž platí následující:

  • poměr celkové výše dluhů k čistému ročnímu příjmu nesmí přesahovat devítinásobek,
  • poměr měsíčních splátek dluhů k měsíčnímu čistému příjmu nesmí přesahovat 45 %.

Jedna věc je proto určitá vize mladých lidí na pořízení nemovitosti v osobním vlastnictví, druhá věc je realita. S vlastnictvím nemovitosti navíc nejsou spojeny jen pravidelné měsíční splátky hypotéky, ale mnoho dalších finančních výdajů (daň z nabytí nemovitosti, poplatky za služby, pojištění apod.).

S ohledem na výše uvedené proto není divu, že mladým lidem velmi často pomáhají k získání vlastního bytu rodiče. Pomoc od rodičů při koupi bytu získalo podle průzkumu až 43 procent mladých.

Mohlo by se vám líbit

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vyhledávají ji zejména pacienti trpící...

Fotokoutek na svatbu byl skvělou volbou

Fotokoutek na svatbubyl rozhodně skvělou volbou. Nápad patřil původně mé kamarádce a jejímu manželovi, který byl na naší svatbě...
- Komerční sdělení -zpravy

Plácne se letos Ježíšek přes kapsu a nadělí vám nový byt?

Letošní Vánoce mohou patřit mezi ty, na které nikdy nezapomenete! Důvod k tomu je ryze prozaický. Možná půjde o poslední...

Už jste četli?

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že...

Fotokoutek na svatbu byl skvělou volbou

Fotokoutek na svatbubyl rozhodně skvělou volbou. Nápad patřil původně...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje