Dveře jsou součástí interiéru stejně jako nábytek, podlahy nebo okna. Přesto jim jen málokdy věnujeme takovou péči jako ostatnímu vybavení. Při správné a pravidelné údržbě se nám ale odmění delší životností, barevnou stálostí a bezproblémovým provozem.
Kliky, zámky, panty
Kliky na dveře jsou nejpoužívanější a nejohmatávanější částí každých dveří. Každý den na nich kromě otisků prstů ulpívají také nečistoty, proto čas od času sáhněte po hadříku z mikrovlákna a dezinfekce a pořádně je vyleštěte. Na zámky FAB si můžete pořídit speciální mazadlo, aby v nich klíč nedrhnul. Pravidelně čistěte a promazávejte i panty.
Co a čím čistit?
Při čištění samotných dveří se vyhněte agresivním a abrazivním prostředkům, které by poškodily ochrannou vrstvu laku. Vyhněte se také alkoholu (výjimkou jsou skleněné dveře) a octovým čističům. Pokud zkoušíte nový čisticí přípravek, aplikujte ho nejprve na malou a méně viditelnou část dveří. Vyhněte se zbytečnému namáčení dřevěných částí, vlhkost jim nesvědčí a buď se začnou kroutit, nebo se na nich vytvoří nevzhledné mapy.
Dýhované dveře vyčistí obyčejná mýdlová voda a hadřík z mikrovlákna. Stačí dveře umýt a případně vytřít dalším hadříkem do sucha. Pro větší lesk můžete po vyčištění aplikovat leštěnku se včelím voskem.
U laminátových dveří platí, že čím sušší čištění, tím lépe. Přesto na odolné nečistoty můžete použít trochu vody s klasickým saponátem. Pokud máte laminát v lesklé povrchové úpravě, zkuste na závěr aplikovat leštěnku s akrylátem.
Skleněné dveře, případně skleněné části dveří, můžete umýt jakýmkoliv prostředkem k čištění skel či zrcadel a trochou horké vody. Pozor na pískované sklo, které je náchylné k poškození.
Pár tipů na závěr
Abyste předešli poškození a prodloužili intervaly mezi potřebným čištěním, používejte dveře správným způsobem. Vždy je otevírejte a zavírejte výhradně pomocí kliky, nezavěšujte na ně těžké předměty a pořiďte si praktické dveřní zarážky.