Plantární fasciitis, jinak též zánět povázky, je velmi nepříjemným a bolestivým onemocněním, které postiženého značně omezuje v běžném životě. O co se jedná a jak s ním bojovat?
Co je plantární fasciitis
Plantární fascie je vazivovou strukturou, která má vliv na správný tvar nožní klenby, jíž podporuje, a rovněž i na optimální pozici svalů. Od paty vede k jednotlivým prstům a plní zásadní úlohu při naší chůzi. V případě jejího zánětu jde o poměrně běžné onemocnění, příčin vzniku totiž může být cela řada – například přetížení dlouhodobým stáním, zranění, případně i vadné postavení celé končetiny a mnoho dalších.
Potom se vznikají drobná poranění (trhlinky), což se navenek projevuje charakteristickou ostrou bolestí paty. Ta obvykle začíná již v ranních hodinách či v průběhu dopoledne, eventuálně se může vyskytnout po nějaké době nečinnosti a mívá tendenci k tomu během dne díky pohybové aktivitě opět ustupovat. Postihuje osoby bez ohledu na pohlaví i věk, mírně častější je sice ve věkové skupině nad čtyřicet let, nicméně faktem zůstává, že velmi častými pacienty s touto diagnózou jsou i mladší ročníky, a to paradoxně zejména ti, kteří aktivně sportují a věnují se běhání. Riziko pro rozvoj onemocnění totiž představuje zejména nevhodná běžecká obuv.
Jak s tímto onemocněním bojovat
Pomoci si můžete i sami. Vyhněte se chůzi naboso, nošení bot s plochou podrážkou a přílišné námaze, dodržujte klidový režim. Dobré je postižené místo chladit, nosit tejpy, masírovat a používat i ortopedické vložky, a to nejen běžně na chůzi, ale rovněž i při zvýšené fyzické zátěži v podobě sportu. Vložky MEDICOVI Twin-heels poskytují vašim nohám okamžitou úlevu díky speciální náplni na bázi vody. Jsou vhodné do jakéhokoli typu bot, včetně úzkých společenských lodiček pro dámy.
Pokud vaše potíže přetrvají, na místě je obrátit se na lékaře a absolvovat ošetření laserem, případně i takzvanou rázovou vlnou. Pacient současně může v průběhu léčby užívat i nesteroidní protizánětlivá léčiva, která tlumí zánět a především i bolest. V případě, že nebudete potíže řešit, budou se zhoršovat a v krajním případě mohou vyústit až do tvorby patní ostruhy, což je výrůstek na patní kosti opět způsobující prudkou bolest. Uvádí se, že riziko výskytu této komplikace je oproti běžné populaci dokonce 75 %.