Jednou z dlouhodobě nejoblíbenějších sportovních aktivit globálně je běh. Běhání je možné provozovat prakticky kdykoliv a kdekoliv a nabízí také poměrně slušnou základnu, pokud se chcete zlepšovat a soutěžit – na rozdíl od jiných sportů je u běhu možné se účastnit celé řady amatérských soutěží, kde si můžete vyzkoušet, jak dobře na tom jste.
Primárně je však běh oblíbený především proto, že se jedná o sport nenáročný, nevyžadující speciální předpoklady, lze jej provozovat samostatně i ve skupině a dokáže vás udržet ve velmi dobré kondici.
Pokud se chcete běhu věnovat pravidelně, je ovšem nutné si rozmyslet, zda máte prostor na to běhat v exteriéru, nebo preferujete interiérovou variantu. Obě mají své výhody i nevýhody.
Běhat venku nebo uvnitř?
Běhání venku má své kouzlo především pokud máte možnost vyběhnout do přírody nebo do parku, a hlavně v teplých měsících. V zimě nebo ve výrazné městské zástavbě či při velmi omezeným času na sportování je pak vhodnější využívat možnosti cvičení v interiéru. Ať už návštěvou fitness centra nebo pořízením vlastního zřízení.
Výhody a nevýhody běháno v exteriéru
Pokud se rozhodnete pro běhání venku, zpravidla k němu nebudete potřebovat náročnější vybavení. Tím základném jsou běžecké boty na venkovní povrchy a s úpravou proti promoknutí, a pak také vhodné oblečení, které by mělo být voleno podle povětrnosti.
V jarních a letních měsících si zpravidla vystačíte s klasickým jednoduchým sportovní oblečením, na podzim a zimu je již nutné se vybavit několika vrstvami, které zajistí optimální tepelnou pohodu.
Kromě toho je potřeba počítat s možným deštěm, s výbavou do zhoršené viditelnosti, zejména běháte-li po klasické silnici. Celkově je běhání venku investičně výrazně méně náročné, ale přináší poměrně velký diskomfort, a také zvýšené riziko úrazu vlastním nebo cizím zaviněním.
Proč běhat v interiéru
Zvolíte-li raději možnost běhat v interiéru, vyhnete se tím automaticky nutnosti neustále přizpůsobovat vybavení venkovním podmínkám i rizikům vyplývajícím z nerovností a nepravidelnosti terénu.
Běháni v centrech s běžeckými pásy je nevýhodné jednak kvůli nutnosti pravidelných plateb, hledání volného či pevného termínu či čekání, až bude volný běžecký pás, a samozřejmě zvyšuje časovou náročnost kvůli dopravě.
Chcete-li se tedy běhání věnovat opravdu pravidelně v interiérových podmínkách, je výhodnější si pořídit běžecký pás do bytu např. české značky Lifefit. Ačkoliv se může jednat o poměrně vysokou vstupní investici, jeho následný provoz již nepřináší výrazné výdaje.
Řadu zájemců v tomto případě ovšem odrazuje nejen cena, ale i velikost zařízení. Na rozdíl od přístrojů určených pro komerční použití, domácí běžecké pásy bývají menší a uzpůsobené k záboru co nejmenšího prostoru.
Do malých místností je tak optimální skládací běžecký pás, který lze po použití rozložit a umístit po nebo vedle nábytku tak, aby minimálně překážel při běžném provozu.