Pokud patříte také k těm nadšencům, kteří nedočkavě vyhlíželi začátek jara, neboť si bez okrasných květin v truhlících nedokáží svůj život představit, teď už určitě zažíváte pomyslný květinový ráj. Stále hřejivější sluneční paprsky lákají k výsadbě bylinek, květin i mladé zeleniny.
Zaměřeno na balkon
Truhlíky na balkon mají zpravidla délku 40-60 cm. Máte-li dostatek prostoru, můžete si dovolit i truhlík o délce až 1 m. Co je ovšem nejvíce důležité, jsou odtokové otvory. Jestli jimi není truhlík vybaven, rozhodně je do něj udělejte. V opačném případě za silných dešťů květiny a bylinky v truhlíku utopíte, za sálavých veder uvaříte a zničíte kořeny. V truhlíku by rovněž neměla chybět drenážní vrstva, která by měla dosahovat cca 5 cm. Odvádí totiž přebytečnou vodu.

Na jaké květiny vsadit?
Na balkoně se bude dařit nenáročným rostlinám, jimiž jsou třeba černucha, nestařec, afrikány, pelargonie či petúnie. Abyste se nemuseli pravidelně starat o zálivku, vsaďte na samozavlažovací truhlíky. Jejich největší předností je možnost použití jak v interiéru, tak na balkoně, zahradě a terase, ale i ve skleníku. Samozavlažovacích truhlíků je celá řada, co se týče velikosti, provedení a funkcí. Velmi se osvědčily typy s plastovou vložkou umístěnou ve dně, do níž sahají knoty. Ty pak odčerpávají vodu směrem ke kořenům.
Upřednostněte praktický materiál
Mezi nejoblíbenější a cenově příjemnou variantu patří plastové květináče, které v současné době umí věrně napodobit přírodní materiály. Jsou odolné, mrazuvzdorné, snadno se udržují a vybírat můžete z nespočtu barev a velikostí. U květináčů pro venkovní použití volte raději bílé a světlejší odstíny, neboť tím eliminujete riziko přehřátí kořínků. Při výběru květináčů rovněž zvažte jejich správnou velikost a tvar. Měly by korespondovat s velikostí umisťované rostliny.