- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiStárnutí paradoxní výhoda lidstva na úkor jednotlivce

Stárnutí paradoxní výhoda lidstva na úkor jednotlivce

-

- Komerční sdělení -aktuality

Stárnutí a negativní zdravotní změny, které se s ním pojí, jsou odpradávna součástí lidské existence. Je překvapivé, že skutečné důvody proč k degenerativním změnám dochází, byly donedávna poměrně nejasné.

Je stárnutí důsledek vyčerpání?

Obecná veřejnost si patrně doteď myslí, že se jedná o důsledek nějaké formy vyčerpání nebo opotřebení. Vidí, že takové opotřebení je přítomné u předmětů denní potřeby, ty podléhají zkáze úměrně svému použití. Mezi neživou hmotou a živými tvory je ale podstatný rozdíl, který je patrný už na tomto příměru. Lidé, kteří více cvičí a jsou výrazně více fyzicky aktivní, žijí naopak déle a mají výrazně méně degenerativních změn souvisejících se stářím. Navíc živé organismy mají obrovské regenerační schopnosti, například během růstu a dospívání se nevyskytují žádné degenerativní změny, naznačující vyčerpání nebo opotřebení.

K čemu je pro druh dobré stárnutí a omezená délka života?

Oproti tomu stojí tzv. demografická teorie stárnutí, která jako příčinu stárnutí vidí cílenou programovou sebe destrukcí organizmu, nikoliv opotřebení nebo vyčerpání nebo fyzikálních limitů. Není to nový trend, ale dlouho nebyla respektována , protože přes nezpochybnitelnou sílu vysvětlení, zdánlivě odporovala tradičnímu chápání evoluce. Dříve byla evoluce chápána tak, že probíhá na mezi individuální bázi, kde spolu soutěží především jedinci stejného druhu. Demografická teorie se naopak opírá o nejnovější poznatky, které poukazují na to, že hlavním rizikem druhu jako celku je zhroucení jejich ekosystému a z toho vyplývající nedostatek potravy a hladomor, který je schopen celý druh výrazně redukovat nebo ohrozit na existenci. Dalším důvodem je fakt, že podmínky pro život na zemi podléhají značným fluktuacím a je třeba se neustále přizpůsobovat. Proto se také osvědčil mechanizmus obměny populace, který přispívá ke schopnosti se vyvíjet.

Co z toho vyplývá pro lidi?

Z pohledu celku je stárnutí a omezená délka života výhodou, protože zabraňuje hladomorům a podporuje vývin schopnosti přizpůsobit se měnícím podmínkám. Z pohledu jednotlivce se jedná o jev jednoznačně negativní. Obecně dělat v každé životní fázi odpovídající aktivity. Demografická teorie programovaného stárnutí paradoxně předpokládá relativně snadnou možnost zastavení stáří, bořit je jednodušší než stavět a podlé demografické teorie by měla postačovat destrukce nebo oklamání genetického programu stárnutí. To pochopitelně nese etické a praktické problémy, přesahující pouhou možnost realizace.

Prodloužit mládí jak teď a jak v budoucnu?

Je evidentní, že program stárnutí je regulován primárně věkem organizmu. Procesy jsou spouštěny podobně jako puberta. Věk ale není jediný parametr, který je ve hře. Na mnoha živočiších a patrně i u člověka je dokázáno, že občasný krátkodobý kalorický deficit – hladovění, zpomaluje stárnoucí program. Stejně tak cvičení, chlad a jiné zdánlivě negativní vlivy. Proč je tomu tak? Je to proto, že pokud je obtížný přístup k potravě, tělo vycítí, že v těchto podmínkách nejspíše umírá dost jedinců vlastního druhu a kompenzuje to zpomalením procesu stárnutí. Kompletní demografickou teorii programového stárnutí včetně pohledu na hodnocení produktů přinést jako první do ČR server kvalt.cz . Ten nabízí parametrické a objektivní cenové a kvalitativní srovnání produktů z e-shopů. Pro zdraví a stárnutí je relevantní hlavně srovnání potravin. Tento systém vám umožní nakupovat skutečně podle vašich skutečných potřeb a zvýšit povědomí o produktech a službách.

Mohlo by se vám líbit

Pozorování hvězd je jako pohled do minulosti

Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou tak daleko a jejich světlu trvá tak dlouho, než dosáhne Země, je možné,...

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality, na něž nedáte dopustit, nebo upřednostňujete ochutnávání nových, originálních chutí,...
- Komerční sdělení -zpravy

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vyhledávají ji zejména pacienti trpící...

Už jste četli?

Pozorování hvězd je jako pohled do minulosti

Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou tak daleko a...

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality,...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje