I když to většina z nás nejspíš nedělá důsledně, před každým nákupem bychom měli znát podmínky dané transakce. Ve větší míře to platí pro nakupování přes internet, kdy se zkrátka nemáme koho zeptat na detaily, které nás v tu chvíli zajímají. V rámci podmínek nákupu byste měli bez problémů nalézt také podmínky pro situace, kdy s nákupem nejste spokojeni anebo jste si ho zkrátka rozmysleli. Navedeme vás, kde hledat.
Webová stránka
Nejčastějším místem, kde plné znění takzvaných obchodních podmínek najdete, je internetová stránka obchodu – většina těch známějších dnes už provozuje kamenný obchod i e-shop, a tak je firemní web naprostou nutností. Rozlišujte však podmínky pro nákup za vaší fyzické přítomnosti a nákup na dálku, určitě se budou v něčem lišit. Pokud pátráte neúspěšně, zkuste jako první sjet na úvodní stránce až úplně dolů, kde bývá uvedeno několik odkazů malým a nevýrazným písmem. Zde je často odkazováno i na obchodní podmínky.
Kamenný obchod
Pokud raději chodíte po obchodech po svých a na přečtení obchodních podmínek předem trváte, je zde několik možností. Buď budou obchodní podmínky vyvěšeny někde v prostorách obchodu nebo mohou být součástí dokumentů, které k nákupu dostanete. V každém případě máte právo si je podrobně přečíst ještě předtím, než zaplatíte a zboží si odnesete domů, takže si nenechte namluvit nic jiného, i když si třeba budete připadat tak trochu jako hnidopich.
Přímý dotaz
A když při svém nakupování stále nemůžete najít plné znění obchodních podmínek, není nic jednoduššího, než o pomoc požádat personál obchodu, ať už po telefonu, e-mailu či osobně při standardních pochůzkách po obchodech. Není nutné je vyžadovat při každé sebemenší transakci, avšak při větší a důležitější investici to v každém případě doporučujeme, jsou totiž v podstatě nedílnou součástí uzavírané smlouvy o koupi zboží.