Rodiče se většinou shodují v tom, že touží po tom, aby jejich děti byly zodpovědné. Zkusili jste se ale někdy zamyslet nad tím, co vlastně zodpovědnost znamená? A jakým způsobem lze u nejmenších posilovat jejich sebejistotu?
Co je zodpovědnost a jak ji budovat
Zodpovědnost bychom mohli charakterizovat jako získání odpovědi na nějaký čin, který děláte. Představte si to na jednoduchém příkladu. Řídíte a najednou zastavíte na zákazu zastavení. Odpovědí na toto vaše jednání může být získání pokuty. Zodpovědnost je tedy odpověď na naše činy.
Pokud chceme budovat zodpovědnost u dětí, je důležité nechat je nést odpovědnost za jejich činy. Pokud tedy například naše ratolest udělá něco, co nemá, musí to nést následky. A to samé platí i v případě, kdy naopak neudělá něco, co by měla.
Pokud budeme dětem o nutnosti nést zodpovědnost pouze vyprávět, jen těžko si to budou moct představit. Děti totiž potřebují vše zažít na vlastní kůži. Jakmile budou vědět, že za nevypracování úkolu dostanou poznámku, posílí to jejich zodpovědnost si domácí úkoly poctivě vypracovávat.
TIP: Řešíte nedostatek soustředění u dětí? Zjistěte, jak na tento problém vyzrát.
Jak dětem posílit sebejistotu
Kromě zodpovědnosti můžeme u dětí posilovat také jejich sebejistotu. Spousta lidí včetně dětí dělá zbytečné chyby pouze z toho důvodu, že si nevěří. Mnohdy tak například znají správné řešení, ale bojí se jej vyslovit nahlas pro případ, že by to náhodou bylo špatně.
A jak tedy u dětí sebejistotu posilovat? Jednoduše tak, že jim budete potvrzovat, pokud něco udělají správně. Pokud chcete dítěti přidělit nějaké úkoly, vždy jim svěřte pouze ty, které dokáží zvládnout. A jakmile tak učiní, nezapomeňte jim potvrdit, že je to takto správně.
Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.