Akné je jedním z nejčastějších kožních problémů, které trápí mnoho mladých dívek a chlapců. Bohužel s věkem nemizí a může se objevovat i u dospělých, byť už mají dospívání dávno za sebou. Jak je to možné? U tohoto kožního onemocnění sice hrají významnou roli hormony, ale vliv na rozvoj akné mají i další faktory. Zhoršit se může akné nezdravým stravování, nedostatkem spánku, stresem nebo špatnou péčí o pleť. Jak tedy změnit svůj životní styl, aby už akné nemělo šanci? Jakým způsobem se o pleť starat? Odpovědí zkušení odborníci.
Akné? Komplexní problém!
Nejvíce trpí na pupínky, černé a bílé tečky nebo zarudnutí pokožky teenageři, jejichž hormony nejsou ještě v rovnováze. Dochází tedy k nadbytečné produkci kožního mazu, který ucpává kožní póry, čímž vznikají zánětlivé reakce. Mačkání pupínků nebo neodborné čištění pak vede k rozšíření dalších bakterií po povrchu a k rozvoji ještě většího množství pupínků.
Akné se sice může jevit jako estetický problém, ale jedná se o chronické kožní onemocnění, které vyžaduje komplexní přístup. Zásadní je péče o pleť i celkový životní styl včetně dodržování správného jídelníčku. Jak zmírnit projevy akné v dospělosti?
Čištění dvakrát denně
Zapomenout se odlíčit? Nestíhat každodenní rutinu? V tom případě nelze očekávat zlepšení stavu pleti. Akné je totiž onemocnění, které vyžaduje důslednou péči o pleť. Nejdůležitější je čištění pomocí čisticího gelu, který neobsahuje agresivní složky nebo kyselinu salicylovou. Použít se může i vhodná micelární voda, která šetrně zbaví povrch bakterií, přebytečného kožního mazu, rovněž nečistot a částeček odumřelé kůže.
Po očištění musí následovat hydratace, přičemž se doporučují krémy, které nezanesou póry. A jak odstranit jizvy po akné? Důležité je používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, aby vůbec nedošlo k jejich ztmavnutí, ošetřovat je speciální přípravkem nebo využít laserové ošetření.
Méně stresu, více relaxace
Proč se objevuje akné i v dospělosti, když hormony už nejsou stěžejním důvodem? Jedním z hlavních viníků je stres a celková zátěž organismu. Při nadměrném a dlouhodobém stresu se do krve vyplavuje hormon kortizol, který podněcuje vznik zánětů v těle, v kůži nevyjímaje.
Kortizol se vytváří ve větší míře i při nedostatku spánku. Narušený spánkový režim navíc neumožňuje pleti se správně regenerovat. Pro svěží a pružnou pokožku je tedy zapotřebí více relaxovat, meditovat a samozřejmě více spát.
Jídelníček pro krásnou pleť
Jaké potraviny škodí tělu? Samozřejmě rafinované cukry a nasycené a trans-tuky, které jsou součástí pokrmů rychlého občerstvení, pochutin či sladkostí. Tyto složky neovlivňují jen váhu, ale mají dopad i na pleť. Stav kůže zhoršují dochucovadla, soli, barviva a kořenící přípravky, především s příměsí chilli nebo pálivé papriky.
Co naopak pomůže navrátit pokožce svěží vzhled? Doporučuje se jídelníček stavět na obilovinách, hnědé rýži, ovoci, zelenině, libovém masu, rybách a oříšcích. Z ovoce se radí vsadit na bobuloviny, jako jsou jahody, borůvky a maliny, které obsahují velké množství antioxidantů, ze zeleniny pak především listovou, jako jsou špenát či kapusta.