- Komerční sdělení -zeny
Rady a NávodyDítě v autě. Jaký vybrat podsedák a co obsahuje...

Dítě v autě. Jaký vybrat podsedák a co obsahuje autolékárnička?

-

- Komerční sdělení -aktuality

Dítě v autě znamená dvojnásobnou opatrnost. Ať už rodič veze potomka do školy, s sebou na nákup nebo na výlet, nesejde na tom, jak dlouhá je cesta. I když je cíl vzdálen jen pár bloků, nepřipoutané dítě může při nehodě znamenat fatální následky. Jak se při jízdě v autě vyvarovat nejhoršímu a ochránit sebe i své blízké?

Zákon o provozu na pozemních komunikacích má jasno. Přepravovat dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm je možné výhradně za použití dětské autosedačky. Možný je rovněž podsedák do auta

Podsedák do auta – od kdy je povinný? Zákonná povinnost přepravovat ratolesti v autě s autosedačkou nebo podsedákem není ovlivněna věkem dítěte. Podstatná je výška a váha, přičemž dětská autosedačka musí odpovídat jeho hmotnosti a tělesným rozměrům. Podsedák je vhodný pro starší děti vážící zhruba 15 kg až 36 kg.

Výjimka platí v případě, jsou-li na zadním sedadle již umístěny dvě dětské autosedačky a nedostatek prostoru neumožňuje umístit autosedačku další. Třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm lze přepravovat na zadním sedadle pouze tehdy, je-li toto dítě během jízdy připoutáno bezpečnostním pásem.

Delší cesty na prodloužený víkend nebo prázdniny vyžadují kvalitní sezení jak pro rodiče, tak pro děti. Vhodná autosedačka nebo podsedák jsou nezbytností. 

Při sezení pozor také na místa, která jsou chráněna airbagy. Pokud airbag nebyl uveden mimo činnost, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy. Mohlo by se zranit či zadusit. 

Jak vybrat správný podsedák?

Kvalitní podsedáky mají silné polstrování a bezpečnostní systém kotvení, který zaručuje bezpečné uchycení ke karoserii vozu. Při brždění podsedák zůstává na místě, aniž by se pohnul vpřed nebo do stran.  

Podsedáky do auta jsou vyráběny v různých velikostech dle váhových skupin, mívají dále pratelné potahy pro snadnější údržbu, výjimkou nebývají ani podsedáky s loketními opěrkami pro komfortnější cestování. 

Vyšší pohodlí zajistí i ortopedický podsedák, jenž je tvořen paměťovou pěnou a zajišťuje tak podporu kloubům a částečně také páteři. Zdravé sezení při dlouhých cestách ocení nejedna maminka. 

Nezbytnou součástí povinné výbavy je autolékárnička. A to bez ohledu na to, zda ve voze cestuje dítě či nikoliv. 

Obecně platí, že podsedáky jsou určeny především starším dětem kolem pátého roku věku. Dítě by mělo sedět výše, aby bezpečnostní pás nešel přes krk. Podsedáky jsou veskrze riskantnější než autosedačka, poněvadž neposkytují ochranu páteře, hlavy a krku jako sedačka.

Bez autolékárničky ani ránu

Jakkoli je dítě v autě nejlépe připoutáno a zabezpečeno, může se při nenadálé dopravní nehodě stejně jako řidič a ostatní spolucestující zranit. Z tohoto důvodu je ze zákona povinná lékárnička do auta

Dle Vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích musí autolékárnička obsahovat

  • obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře min. 8 cm, savost min. 800 g/m2) – 3 ks
  • obvaz hotový s 2 polštářky (šíře min. 8 cm, savost min. 800 g/m2) – 3 ks
  • náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost 7 N/25 mm) – 1 ks
  • obinadlo škrtící pryžové (60 x 1 250 mm) – 1 ks
  • rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu – 1ks
  • nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka min. 14 cm
  • isotermická fólie (210 x 160 cm)

Autolékárničky, které lze již hotové zakoupit v lékárnách a obchodech se zdravotnickými potřebami, obsahují kromě povinné výbavy i něco navíc, například trojcípý šátek, náplast s polštářkem, roušky, nebo příručku První pomoci. 

Žádný díl autolékárničky nesmí být porušený, znečištěný nebo znehodnocený. Lékárnička by neměla být ve voze vystavena na přímém slunci, zároveň musí být v suchu a čistotě a snadno přístupná

Nezapomenout na povinné ručení 

Ani sebelepší řidič se nevyhne dopravní nehodě, přičemž kolize nemusí být nutně způsobena vlastní vinou. Nezbytné je, aby měl motorista sjednané povinné ručení, jak ukládá zákon. 

Podstatou zákonného pojištění je úhrada škod na zdraví a majetku způsobených třetím osobám při provozu automobilu. Co kryje povinné ručení

Z hlediska majetkového povinné ručení kryje nejen škody na vozidle, nýbrž také poškození svodidel, sloupků, veřejného osvětlení, případně škody na pozemcích. Součástí pojistky jsou také osobní věci poškozeného, včetně elektroniky (mobilní telefon, tablet, notebook) nebo oblečení. 

Škoda na zdraví je rovněž hrazena z povinného ručení. Pojistka se týká jak zdravotních výdajů, nákladů na léčení, trvalých následků, tak například i ušlého výdělku. 

V neposlední řadě jsou z povinného ručení hrazeny i asistenční služby, které zahrnují pomoc na telefonu, kde zástupce pojišťovny radí, jak při nehodě postupovat, zajistí na místo nehody odtahovou službu nebo opraváře. 

Mohlo by se vám líbit

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou? Praktické tipy, jak se vyhnout stresu

Plánujete dovolenou a nemůžete se dočkat, až vypnete od každodenních povinností? I když se den odjezdu může zdát vzdálený,...

Nezapomenutelné dárky: Jak obdarovat něčím opravdu výjimečným

Když přijde čas vybrat dárek pro blízké, často hledáme něco, co nejen potěší, ale zanechá trvalý dojem. V dnešní...
- Komerční sdělení -zpravy

Kapsulový šatník aneb méně je více i v módě

Jste unaveni nekonečným procházením šatní skříně a věčným "Nemám co na sebe"? Možná je čas zkusit něco nového. Řešením...

Už jste četli?

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou? Praktické tipy, jak se vyhnout stresu

Plánujete dovolenou a nemůžete se dočkat, až vypnete od...

Nezapomenutelné dárky: Jak obdarovat něčím opravdu výjimečným

Když přijde čas vybrat dárek pro blízké, často hledáme...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje